Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Анди Мъри е безспорният номер 1 в света

Анди Мъри ще завърши годината като номер 1 в света. В директна битка за лидерството 29-годишният шотландецът победи Новак Джокович с убедителното 6:3, 6:4 и не остави никакви съмнения, че в момента е най-добрият тенисист в света. Мъри постигна това в битка за титлата на Финалния турнир на ATP и за първи път в кариерата вдигна трофея.

Мъри започна малко нервно срещата и направи две двойни грешки в първия гейм, но успя да го вземе. В началото и двамата бяха убедителни при своите начални удари, а първите колебания бяха от страна на Джокович. В шестия гейм Анди стигна до първите две възможности за пробив в срещата, но сърбинът успя да ги спаси. Шотландецът обаче си спечели нов шанс за пробив при 4:3 в негова полза и този път се възползва и малко по-късно затвори сета при 6:3.

Проблемите за Новак във втория сет започнаха от първия гейм, в който той сервираше и се озова в ситуация 15:40. Два добри сервиса го измъкнаха, но фантастичен форхенд на Мъри му донесе нова възможност за пробив, която също бе пропусната. При дългите разигравания Анди имаше предимство и при четвъртия шанс той стигна до така желания пробив.

Показателно за състоянието на Джокович бе едно разиграване при 2:1 и сервис на съперника. В него и двамата демонстрираха отлична защита, като сърбинът си спечели добра позиция, но сбърка волето, с което трябваше да завърши точката. В следващия гейм Анди вдигна трибуните на крака след един от ударите на турнира. Фантастичен бекхенд от нереален ъгъл го изведе до 40:0 при сървис на Новак. Секунди по-късно и вторият пробив в сета бе факт и Мъри вече водеше с 4:1.

Джокович изглеждаше като пътник, но в следващия гейм световният номер 1 не продължи на същото ниво и се стигна до първия шанс за пробив на полза на сърбина в мача. След отлична защита той успя да върне един пробивите. В този период Новак сякаш се събуди, ударите му станаха по-силни и по-прецизни, а грешките намаляха и последва гейм на нула. Двукратният шампион от "Уимбълдън" запази концентрация и отговори подобаващо. Агресивна игра на Джокович спаси първите два мачбола, но нямаше какво да го спаси при третия.

Сред зрителите в Лондон бяха редица знаменитости. На трибуните бяха актьорите Джъд Лоу, Клайв Оуен, Кевин Спейси и Уди Харелсън, защитникът на Барселона Жерар Пике и звездната спортна двойка Бастиан Швайнщайгер и Ана Иванович.

Шотландецът измести Джокович от върха след четири титли през последните шест седмици. В момента той е в серия от 24 поредни победи. Анди постигна успех на финала, въпреки че изигра два много тежки мача в Лондон. Вчера на полуфиналите той отстрани Милош Раонич след битка, продължила повече от 3 часа и половина.

За последно Мъри и Джокович играха на финала на "Ролан Гарос" в Париж в началото на юни, когато сърбинът триумфира за първи път в кариерата си във френската столица след обрат 3:6, 6:1, 6:2, 6:4. След този мач обаче формата на сърбина спадна драстично и той се оплака от проблеми и липса на мотивация. Новак има 24 победи и вече 11 загуби срещу Мъри. За Джокович това бе едва втора загуба от последните му 24 мача на турнира в Лондон, като имаше четири поредни титли.

Мъри сподели, че въпреки големите финали, в които се е изправял срещу Джокович, този мач е бил нещо специално: "Беше много специално да играя срещу Новак в двубой като този. Много съм щастлив от победата. Да бъда номер 1 в света е много специално. Това е нещо, което никога не съм очаквал".