Смелчаците от Спартак шамаросаха Лукойл

Традицията Лукойл Академик да изпитва сериозни трудности при гостуванията си в Плевен продължи, но този път Фортуна се усмихна на местния Спартак, а не на гостите от Правец и показа, че съдбата обича смелите. Селекцията на Александър Дяковски постигна знаменита победа в зала „Балканстрой“ и шамароса шампионите със 108:104 след продължение.

Така „студентите“ за втора поредна година играха продължение при това гостуване, ала за разлика от миналия сезон сега не си тръгнаха към дома като победители. Загубата бе първа за Академик, а победата - втора за Спартак през сезона.

Плевенчани започнаха вихрено със серия от 18-5 и запазиха лидерството си до края на първата част, който дойде при резултат 32:30. Домакините реално бяха в ролята на водещ през целия двубой с кратко изключение към края на първото полувреме, когато Лукойл за кратко поведе и се оттегли на почивка с аванс от точка – 47:48.

Спартаклии отново грабнаха лидерската позиция през третата част, запазвайки я до нейния финал, който дойде при две точки в повече за тях – 73:71. Първенците на страната впрегнаха всичките си сили и след финален щурм дори имаха шанс да спечелят мача, но Саша Загорац пропусна и при резултат 89:89 двубоят отиде в продължение.

Там смелчагите на Сашо Дяковски не се предадоха и за минута, а след като голяма част от основните фигури на отбора напуснаха за лични нарушения се наложи резервите и по-конкретно младоците от школата да вадят кестените от огъня и се представиха на ниво, като в един момент дори контузеният, но вписан в тимовия лист Александър Груев се появи на терена, за да подпечата знаменития успех със 108:104.

Константин Коев наниза 27 точки за победителите, Димитър Маринчешки вкара 20, а Милован Савич – 16. Герасим Николов се отчете с 15, Михаил Танев направи добър мач и вкара 12, докато Милен Дудев остана с 8.

Павлин Иванов вкара 27 за гостите, а Асен Великов – 17.