Гледай на живо

100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:4 /почивка/

Представиха официално "Дунав Ултра"

Представиха официално "Дунав Ултра"

На 13 ноември със специална презентация официално беше представен 700-километровият веломаршрут по поречието на река Дунав – "Дунав Ултра". Събитието беше част от провеждащия се фестивал за екстремни приключения  "Дни на предизвикателствата" в София.

Маршрутът носи името на река Дунав, тъй като повече от 500 километра от него следват поречието на реката на българска територия. Началото му е във видинското село Куделин, а краят на българското черноморие в района на село Дуранкулак.

През последните години веломаршрутът “Дунав Ултра” доби популярност трансформирайки се от лична кампания в родолюбива кауза. Популяризирането му дава възможност за изграждане на цялостна стратегия за развитие на туризъм по поречието на река Дунав. Маркировката на маршрута следва всички най-важни културно-исторически и природни обекти по поречието на реката. Траекторията му води до всички най-важни стратегически древноримски крепости и градове - Бонония, Рациария, Нове, Сексагинта Приста и Дуросторум.

Уникалният древноримски град Улпия Ескус е сред най-интересните чудеса по веломаршрута. Значението и уникалността на древният град и популяризирането му в България и чужбина е сред приоритетите на екипа на "Дунав Ултра". Консултант относно автентичността на археологическите обекти по веломаршрут е доцент доктор Гергана Кабакчиева от Национален археологически институт при музей на БАН, обясниха от екипа.

Сред другите чудеса на веломаршрута са крепостта Баба Вида (гр.Видин), антични крепости Августа (с. Хърлец) и Димум (гр.Белене),  Скален манастир (с.Иваново), Рибарска махала (гр.Тутракан), природен резерват "Сребърна" и Дуранкулашкото езеро.

Създателите на маршрута не крият амбициите си да развиват проекта така, че в недалечно бъдеще той да бъде сред най-посещаваните велодестинации в Европа. "Интересът към него ще доведе до популяризирането на района, до развитието на туризма в държавата, давайки възможност за реализиране на приходи в над 80 населени места (градове и села), през които преминава “Дунав Ултра" - казва Борис Бегъмов, създател на веломаршрута.

През последните няколко години веломаршрутът "Дунав Ултра" нашумя с кампании - уникални спортни изпитания и фейсбук риалитита в негова подкрепа и в подкрепа на Дунавския регион. През 2015-та година двама български колоездачи изминаха разстоянието на веломаршрута - 682 км в рамките на 45 часа, карайки велосипеди без скорости. През 2016 г. пък, трима атлети-аматьори успяха да преодолеят дистанцията за под 48 часа бягайки 40 км и с велосипед 642 км.

Преди и по време на изпитанието през 2016-та година снимачен екип засне най-интересните моменти за създаването на документален филм, посветен на Дунавския регион.  Трейлърът към продукцията с режисьори Траян Велев и Ваня Богданова беше официално представен по време на "Дни на предизвикателствата", а неговата премиера в Интернет ще бъде на 22 ноември.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти