"От скрина": Как Боби и Наско изхвърлиха Румъния от европейско

В края на 1991 г. националният отбор на България изиграва паметен мач. Нашите са взели-дали в квалификациите за европейското първенство, но последната среща е решаваща за Румъния. Ситуацията е такава, че северните ни съседи се нуждаят от победа с повече от един вкаран гол в българската врата, за да се класират за Евро'92. Логично те влизат в сблъсъка като фаворити, а "лъвовете" на Димитър Пенев трябва да играят за голата си чест.

Далеч преди мача на 20 ноември тръгват слухове, че ще го даваме по комшийски. Логично най-много вой надигат шотландците, които водят в класирането в групата и се надяват българите да играят честно и да не бутнат аванта на балканските си събратя. Опасенията са, че Румъния ще ни пусне победа при младежите, а ние пък ще им "легнем" при мъжете. На младежката ни гарнитура ѝ трябва успех с 4 гола разлика, за да продължи към плейофите за Олимпийските игри в Барселона. Цяла Европа гледа към София и чака да види дали ще завъртим далавера с румънците. Димитър Пенев, който наскоро е поел кормилото на националния тим, обаче е категоричен: "Никакъв мач няма да даваме. Националната фланелка е над всичко. Сигурен съм, че няма да загубим. Каня всички мои футболисти да пийнем по чаша вино в Японския след мача".

За двубоя на младежите на стадиона на ЦСКА се стичат близо 7 000 зрители. Отборът ни не е никак лош - Даниел Боримиров, Цанко Цветанов, Адалберт Зафиров, Христо Коилов, Гено Добревски, Велко Йотов, Христо Марашлиев и др. Твърди се, че при положителен резултат играчите на Христо Андонов ще приберат по $2 500 премия. Уви, точно като в стария социалистически лаф всичката па́ра отива в свирката. Малко преди почивката Силвиан Кристеску праща топката зад вратаря ни Петко Петков и нещата приключват. Румънците играят като отвързани дяволи и пред Пецата има голово положение на всеки 3-4 минути. "Фиаско след седем месеца спокойствие и надежди", отбелязва в. "Футбол". Барселона'92 остава мираж за "лъвчетата" и на дневен ред идва срещата с Георге Хаджи и компания.

Румънският десант в София включва десетки журналисти и над 3 000 привърженици, дошли с надеждата да празнуват класиране на европейското. Шотландците държат нещата под око - от Острова пристига екип на ВВС, който трябва да излъчи обширен репортаж от срещата. Картина от стадион "Васил Левски" достига и до Италия. Европа очаква балкански маскарад. Нашите обаче са категорични до последно: "Ще играем за победа". В деня на мача самият Христо Стоичков лъсва в национален ефир, за да обещае, че договорка няма да има. В 9:00 часа Камата сяда на стола срещу Величко Скорчев в сутрешния блок "Добър ви ден" по Българска телевизия.

Безспорно Хаджи е големият ас на румънците. "Марадона на Карпатите" кара своя втори сезон в Реал Мадрид, където обаче според различни информации не се разбира хич с тарторите Емилио Бутрагеньо и Мичел. Комично е, но в онези години тук-там в родната преса изписват звездата Джика Попеску като Гица Попеску. А по това време той вече брани цветовете на ПСВ Айндховен и е наложено име в европейския футбол. Освен Хаджи и Попеску в състава на съседите ни личат още Флорин Радучою, Маруис Лакатуш, "Златната обувка" Дорин Матеуц и съотборникът на Емил Костадинов в Порто Йон Тимофте.

От другата страна на игрището Пената нарежда любимото си атакуващо трио - Стоичков, Костадинов и Любослав Пенев. От втора позиция напада Наско Сираков, а на Красимир Балъков е отредена ролята на режисьор. Златко Янков пък трябва да разбива румънските атаки в зоната пред защитата. Голям мач изнася капитанът Борислав Михайлов. Вратарят се хвърля като тигър между гредите и отчайва съперниците. През първата част българите са трагични, единствено Боби блести. Върхът на изявите му идва в средата на полувремето, когато спасява дузпа, бита от Хаджи. Все пак надмощието на гостите намира логичен израз в точен изстрел на защитника Адриан Попеску за 1:0. Румънците докосват еврофиналите в Швеция.

След почивката обаче българските футболисти играят коренно различно и стражът Силвиу Лунг вече не гледа мача в обездвижено състояние. В 55-ата минута Стоичков пробива отдясно и намира Сираков - шут на капитана на Левски и 1:1. Това е шок за румънците, които докрая така и не намират верен път към наказателното поле пред Михайлов. Така идва и последният съдийски сигнал на датчанина Петер Микелсен, който между другото след пет години не признава румънското попадение в нашата врата на Евро'96. "Край на мача. Не ме интересува кой какво ще каже за играта, не ме интересуват никакви оценки! Аз съм доволен истински, че не загубихме и играхме честно", радва се коментаторът Николай Колев по Първа програма.

На Евро'92 отиват шотландците, които ни спират за финалите четири години по-рано в зловещ трилър насред София. В групите на шампионата в Швеция "хайлендърите" дават рамо на Германия с победа над ОНД, когато Холандия разказва играта на световните шампиони. България пък вече е поела през многото завои по пътя към САЩ'94.

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook