Грешките на Моуриньо

Манчестър Юнайтед не започна особено добре сезона, макар и под ръководството на „Специалния“ мениджър – Жозе Моуриньо. Липса на късмет в отделни моменти, но като цяло липсата на голове е това, което мъчи червените дяволи досега през кампанията. Погледите и критиките са отправени най-вече към звездата Златан Ибрахимович, който за 15 мача или 1232 минути с екипа на червените се е разписал 6 пъти, което прави средно веднъж на 205 минути. За сравнение през изминалия сезон, когато игра във френския шампион Пари Сен Жермен, шведът пронизваше вратата на съперника веднъж на 81 минути.
Къде е проблемът? Въпреки няколко фрапантни за играч от неговия калибър пропуска, проблемът не е изцяло на деветката на Юнайтед. Докато се състезаваше за парижани на Ибрахимович никога не се налагаше да играе сам-самичък отпред (какъвто е случаят сега в Манчестър), а имаше подкрепата на Кавани, Лукас и Ди Мария (във формация 4-3-3). По този начин вниманието на противниковата защита се разпределяше между атакуващото трио на ПСЖ, докато сега нападателят е пазен, в някои случаи от 2-3 противникови защитници.

Схемата с която играе 20-кратният шампион на Англия е 4-2-3-1 – схема предпочитана от Жозе Моуриньо, докато бе начело и на Челси. Да, но тук идва и разликата, докато бе мениджър на сините от Лондон, Моуриньо имаше изпълнителите за този вариант на игра. Ако започнем сравнение – Еден Азар вместо Рашфорд на левия фланг, в средата Оскар и понякога Фабрегас вместо Погба (бел. ав. несполучлив експеримент) или Мата/Ерера, а вдясно Вилиан/Педро вместо Лингард, Ашли Йънг или Марсиал, като позицията на последния принципно е най-отпред на атаката. До момента халфовата линия, която трябва да гради играта на Манчестър има на сметката си – 4 гола и 4 асистенции в 10 мача в Премиър лийг, като в това число влиза Марсиал ( 2 гола и 1 асистенция). Мениджър от калибъра на Моуриньо, разбира се, има свойте виждания и предпочитания за играта, но със сигурност не може да пренебрегва факта с какви играчи разполага. Вариант пред Моуриньо е да премине в 4-4-2 или вариации на тази схема като 4-4-1-1, като по този начин ще увеличи атакуващата мощ на отбора. Дори в мач за купа може да експериментира и с формация 4-3-3 с Ибрахимович, Рашфорд и Марсиал отпред.
Друга грешка, за която Моуриньо е упрекван често, е тоталното неглижиране на Бастиан Швайнщайгер, който няма и една игрова минута този сезон и на когото няколко пъти му беше намекнато, че през януари трябва да си търси друг отбор. Германецът не попадна в снимката на отбора от миналата седмица, както и не бе картотекиран за мачовете от Лига Европа. Миналият сезон немският халф игра в 18 мача в първенството на Англия, от който бе титуляр в 13 от тях, а в 5 влезе като резерва. Длъжен съм да отбележа, че в другите 20 кръга, той не игра заради контузия в коляното и наказание от федерацията. Равносметката е 10 победи, 6 равни и само 2 загуби и това предвид кризата, в която бе грандът от Манчестър миналият сезон.

През трансферния прозорец на позицията на която игра Швайнщайгер бе привлечен единствено Пол Погба от Ювентус, който до момента не оправдава и част от хвърлените за него 100 милиона паунда. Други варианти за тази позиция са Маруан Фелайни (11 мача или 799 минути в игра) и Майкъл Карик (5 мача или 343 минути изиграни този сезон). Не трябва да забравяме и безумния експеримент на Жозе да използва Андер Ерера като дефанзивен халф, за първи път в кариерата на испанеца. Това, което сполетя Бастиан Швайнщайгер се случва и с Морган Шнайдерлин (пренебрегван от Моуриньо, има на сметката си само 187 минути в игра). Така че, няма логично обяснение да не пуснеш в игра Швайнщайгер или, ако причината са годините, да пуснеш Шнайдерлин, който е на 26 години. Трябва Манчестър да започне да играс с различни формации, по-атакуващо, като поле за такива експерименти може да е именно днешната среща. Самият Моуриньо не скри недоволството си, че трябва да играе в Лига Европа, така че защо не видим дали няма да има по-сполучливо от това негово „любимо“ 4-2-3-1?