Турнир на талантите U14 - Зона Варна - Зона Велико Търново /Почивка/

Хубаво начало, но неприятен край (видео и галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров отпадна на 1/8-финалите на "Мастърс" турнира в Париж с награден фонд от 3,7 милиона евро. Поставеният под номер 14 в основната схема българин започна чудесно срещата, но допусна обрат и отстъпи с 6:4, 2:6, 3:6 срещу лидера в схемата и шампион от последните три издания Новак Джокович (Сърбия). Така сезонът приключи за първата ни ракета, тъй като в официалния календар на ATP остава единствено заключителният за годината турнир в Лондон с най-добрите осем тенисисти.

Днес 25-годишният Димитров регистрира шестото си поражение от седем сблъсъка срещу именития сърбин. Хасковлията има един успех срещу Ноле - в Мадрид през 2013 година.
Джокович сложи край на сезона на Григор в Париж
Най-доброто класиране на Григор на "Мастърс"-а във френската столица е именно 1/8-финалът. И през миналия сезон родният представител достигна до тази фаза, но тогава загуби срещу Давид Ферер (Испания).

Българинът започна чудесно двубоя и спечели първия сет след два пробива в сметката си. Той обаче имаше сериозни затруднения с първия си сервис. Във втората част Джокович пое контрола с ранен брейк и въпреки че получи леко разтежение на десния крак, довърши частта в своя полза за 6:2. В решаващия трети сет носителят на четири титли от надпреварата отново доминираше и не позволи на Григор да стопи пробива разлика. Така на 1/4-финалите Джоквоич ще се изправи срещу поставения под номер 9 в схемата Марин Чилич (Хърватия).
Първият сет продължи 59 минути и не бе лишен от интрига. Световният номер 1 определено изпитваше затруднения с придвижването си по корта, но пък Григор не можеше да разчита на първия си сервис. Още в третия гейм Джокович се пропука за 1:2, но след това измъкна напрегнатия и продължил 14 минути и половина четвърти гейм. В него Димитров имаше пет геймбола, но въпреки това изпусна подаването си. Хасковлията успя да спаси брейкпойнт с чудесен втори сервис, но при следващия шанс все пак загуби началния си удар за 2:2. Продължителните разигравания и дългите геймове не спряха до тук. Григор показа умения при излизането на мрежата в петия гейм, а след това при четвъртата си възможност реализира пробив с воле за 3:2. От своя страна, Джокович бъркаше непретенциозни удари и не криеше разочарованието си от това. В осмия гейм играта бе пректъсната за няколко минути, тъй като от покрива на зала "Берси" започнаха да падат конфети и се наложи да бъдат събрани от подавачите на топки. Това не наруши ритъма на Григор и той спечели подаването си за 5:3. До края и двамата тенисисти взимаха сервис-геймовете си, а Григор приключи частта при втория си сетбол за 6:4.
Вторият сет стартира лошо за 18-ия в света българин. Той прати форхенд в аут и така подари пробив на Джокович за 2:0. В третия гейм българинът блесна с великолепен минаващ удар, а след това получи възможности за пробив след двойни грешки на сръбския си съперник. Въпреки шансовете обаче Григор не успя да върне брейка и изостана с 0:3. При едно от разиграванията в четвъртия гейм Ноле се подхлъзна и разтегна мускул на десния крак. Той поиска медицински таймаут и след намесата на терапевта миналогодишният шампион продължи участието си в мача. Постененно сърбинът започна да диктува разиграванията, бе убедителен при сервисите си и за първи път в срещата спечели на нула подаването си за 5:2. Сервирайки за оставане в частта, Григор бе изправен пред нови проблеми. Той трябваше да отразява сетбол и максимално улесни Джокович, след като направи двойна грешка за 2:6.
В третия сет статуквото не се промени особено и Димитров сякаш се бе предал. Той допусна нов ранен пробив след форхенд в мрежата за 0:2. Българинът увеличи значително броя на непредизвиканите си грешки и това оказа отражение върху резултата и представянето му. Разликата от един пробив се запази до края на частта и нито един от двамата състезали не получи повече шанс за пробив. При 5:3 Джокович стигна до два мачабола, но форхендът му се спря в мрежата и така първият шанс "отлетя". При втория обаче Григор намери мрежата с ретура си за загуба на частта с 3:6 и на мача след 2 часа и 23 минути игра на централния корт.

За достигането си до третия кръг на турнира Димитров си заслуби 48 645 евро от наградния фонд, както и 90 точки за световната ранглиста.