Зрелищен финал на сезон 2016 в Супербайк и шеста поредна победа за Дейвис

Час Дейвис с Ducati записа шеста поредна победа и общо 11-а през целия сезон – с две повече от тези на коронясания шампион в Супербайк вчера Джонатан Реа. Това обаче не му бе достатъчно, за да завърши сезона поне на втора позиция, след като Реа осигури на практика успеха на съотборника си Сайкс.

Със смела атака на Дейвис в началната обиколка, с която поведе редицата, започна последното състезание в Супербайк за сезон 2016 на осветената писта в Катар. Скоро Реа допусна сериозна грешка и излезе извън очертанията на пистата, от което изпусна доста позиции. Том Сайкс окупира второто място, а Силван Жинтоли за втори пореден ден се бореше за подиум.

Десет обиколки преди края двигателят на пилота на Kawasaki Саед ал Сулаити, за когото състезанието е родно, се запали и заради изтичане на масло от машината, бе развян червеният флаг. От това прекъсване спечели главно Реа, а изгуби Дейвис, който бе създал преднина от над 3 секунди спрямо конкурента си Сайкс.

След изоставането си през втората половина от вчера, Том заяви, че ще направи сериозни промени в настройките на мотора, така че да избегне това днес, но с прекъсването не стана ясно дали те са били от значение.

След 20-минутна почивка пилотите стартираха отново със свежи гуми. Дейвис задържа първото място, Сайкс бе втори, а Леон Хаслам от 16-и в началото на състезанието стана трети. Проблем с мотора на Алекс де Анджелис го остави извън борбата, а Джонатан Реа се мобилизира и от деветото място, от което стартира след прекъсването, се придвижи на петата позиция. Шави Форес допусна грешка, от която бе изпреварен от четирима пилоти, включително и коронясаният вчера шампион. След две обиколки Реа изпревари и Хаслам и се движеше доста близо до съотборника си Сайкс.

Седем обиколки преди края Реа започна силна атака към мястото на Сайкс, а на следващата обиколка с красива маневра осъществи това. Ако състезанието бе завършило така, Дейвис щеше да внесе промени в надмощието на Kawasaki при пилотите и да завърши сезона на второ място, тъй като Сайкс бе трети.

Откакто Джонатан Реа стана втори, той започна да скъсява изоставането си много бързо и се бореше за десетата си победа през настоящия сезон, но Дейвис не му отстъпваше. В този момент Сайкс бе останал на повече от 3 секунди зад тях. В последните метри, когато Реа осъзна, че няма да може да изпревари Дейвис, той значително намали скоростта си, обърна се няколко пъти назад, за да види къде се намира съотборникът му и в крайна сметка го остави да финишира втори, с което Сайкс запази и мястото си във финалното класиране за сезона.

Така Джонатан Реа завърши сезон 2016 с девет победи и втора световна титла, съотборникът му Том Сайкс остана след него с общо пет победи, а Час Дейвис завърши сезона трети с цели 11 победи.

Как финишираха сезон 2016 всички пилоти в Супербайк разберете ТУК.