Нишикори срещу Чилич на финала в Базел

Японецът Кей Нишикори и хърватинът Марин Чилич ще спорят в утрешния финал на турнира в Базел. Нишикори се наложи над Жил Мюлер от Люксембург, след като спаси два мач-пойнта и победи с 4:6, 7:6 (3), 6:3 по пътя към 12-ата си титла за сезона. Мачът продължи 2 часа и 18 минути. Малко над два часа продължи срещата между Чилич и германеца Миша Зверев, тръгнал от квалификациите, завършил 6:4, 5:7, 6:3.

Тенисистът от Люксембург вкара много силен начален удар през цялото време, а Нишикори се спаси от поражение в 10-ия гейм на втория сет, когато изоставаше. Нишикори спаси първия мач-пойнт на Мюлер с недосегаем лоб, а след това с ас изравни за 5:5.

След това срещата отиде в тайбрек във втория сет, който беше спечелен от азиатеца. Мюлер, който е 37-и в световната ранглиста, направи 20 аса срещу 8 за победителя и не се предаде и в третия сет. Но Нишикори в крайна сметка вече има личен рекорд от 56 победи през сезона, а сега ще има шанс да се поправи от 2011-а година, когато в същия турнир падна от Роджър Федерер. Това участие е 20-о в мач за титлата в кариерата му.

В другата среща двамата състезатели си размениха по един сет, като първият беше за германския квалификант, а след това Чилич спечели. Третият сет беше голяма битка и в осмия гейм тук Чилич успя да се възползва от трите си точки за пробив, за да вземе преднина. В последното подаване не допусна изненади и така измъкна победата.