Баскония шокира Реал в Мадрид

Баскония спечели испанското дерби в Евролигата, шокирайки Реал насред Мадрид с 91:87, макар че бе без две от основните си фигури - Андреа Барняни и Родриг Бобоа. Словенският национал Яка Блажич изигра перфектен мач за баските и подпечата победата им с много важни точки в самия край на двубоя, смълчавайки малко повече от 10 хиляди зрители по трибуните на “Баркликард Сентър” в испанската столица.

Гостите изиграха брилянтна първа част, след която водеха с 32:19 и след това останаха начело през голяма част от двубоя, а най-голямата им преднина достигна достигна 17 точки за 45:28, преди да се стигне до 54:43 на почивката. “Белите” показаха характер и се върнаха в мача през второто полувреме и след 30 минути бяха само на 3 точки от гостите - 69:66. Инерцията на мадридския тим се задържа и в началото на последната част, когато те поведоха за първи път в мача - 71:74, а след това разликата в тяхна полза набъбна до 73:81.

Точно тогава Блажич взе контрол над мача и запали искрата на гостите от Витория, които първо свалиха изоставането си до 81:82, а след поведоха с 86:84, за да успеят да стигнат до финалния успех - 91:87.

Блажич бе №1 за Баскония с 21 точки, 4 борби, 2 асистенции и 2 отнети топки. Йоханес Войтман вкара 18 и овладя 11 отскочили топки, а Торнике Шенгелия остана с 14 точки.

Густаво Айон вкара 16 за Реал, а младата звезда Лука Дончич бе най-полезен с 15 точки, 3 борби и 4  асистенции и коефициент 24.

След този резултат и двата отбора имат еднакъв баланс - 2-1.