Силен Тодор Алексиев с 19 точки, Персонал (Боливар) изпусна бронза на световното клубно (СНИМКИ)

Българският посрещач Тодор Алексиев и неговият аржентински отбор Персонал (Боливар) изпуснаха възможността да спечелят бронзовите медали на световното клубно първенство в Бетим (Бразилия). Алексиев и съотборниците му отстъпиха много драматично на италианския Трентино Волей (Тренто) с 2:3 (22:25, 25:23, 23:25, 31:29, 15:17) в спора за 3/4-о място на клубния Мондиал, игран тази вечер пред около 5000 зрители в зала "Жинасио Полиеспортиво Дивино Брага".

Така Персонал остана на 4-о място в крайното класиране, с което изравни най-доброто си постижение на планетарни клубни шампионати от 2010 година. От друга страна Тренто стигат до бронза за втори път в историята си след 2013-а, когато са отново 3-и. Преди това трентинци имат 4 поредни световни титли. В момента в Бетим се играе големият финал между настоящите шампиони от бразилския Сада (Крузейро) и руския гранд Зенит (Казан) с българското либеро Теодор Салпаров. Тази среща е римейк на финала от 2015-а, когато Сада спечели с 3:1 гейма.

Волейболистите на Тренто показа непоклатим характер в края на първия гейм, който успяха да вземат с минималното 25:22. Персонал отново с бързо 4:0 в началото на втората част. Благодарение на атаките на Томас Едгър аржентинският тим изравни след 25:23. Трентинци отново бяха по-успешни в нападение в третия гейм и поведоха с 2:1 след 25:23. Последните две части бяха най-равностойните и двата отбора водеха борба до края. Персонал успя да стигне до тайбрек след много трудно 31:29. Равностойната игра продължи и в петия решаващ гейм, но все пак Тренто стигнаха първи до мачбол при 14:13 благодарение на капитана си Филипо Ланца и няколко блока на разпределителя Симоне Джианели. В крайна сметка Тренто измъкна тайбрека със 17:15 след две атаки на словенския национал Тине Урнаут, а с това мача с 3:2 и бронзовите медали.

Тодор Алексиев изигра много силен мач за своя тим и стана втори по резултатност с 19 точки (1 блок, 1 ас, 57% ефективност в атака и 23% перфектно посрещане). Австралийският национал Томас Едгър заби страхотните 25 точки (1 блок и 45% ефективност в атака) за Персонал, но и това не бе достатъчно за успеха. За трентинци словенецът Тине Урнаут реализира 17 точки (4 блока, 2 аса, 39% ефективност в атака и 67% перфектно посрещане), а Габриеле Нели добави още 14 точки (1 блок и 48% ефективност в атака) за победата.

ПЕРСОНАЛ (БОЛИВАР, АРЖЕНТИНА) - ТРЕНТИНО ВОЛЕЙ (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 2:3 (22:25, 25:23, 23:25, 31:29, 15:17)
ПЕРСОНАЛ: Максимилиано Чиривино, Томас Едгър 25, ТОДОР АЛЕКСИЕВ 19, Силмар Алмейда 14, Пабло Крер 12, Максимилиано Гауна 6 - Алексис Гонсалес-либеро (Леонардо Пати, Аксел Якобсен 1, Лукас Окампо)
Старши-треньор: Хавиер Вебер
ТРЕНТО: Симоне Джианели 7, Габриеле Нели 14, Тине Урнаут 17, Олег Антонов 7, Себастиан Соле 12, Даниеле Мацоне 12 - Масимо Колачи-либеро (Филипо Ланца 12, Ян Щокър 11, Симон Ван Де Вуурде 1)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети.