Какво ли не се случи във Валенсия! Барса би с дузпа в 94-ата (видео+галерия)

Отборът на Барселона измъкна победа с 3:2 при гостуването си на Валенсия в дуел от деветия кръг на Ла Лига, който ще се запомни с много грешки на съдията и много драматични моменти. Успехът дойде с дузпа в 92-ата минута, реализирана от Лионел Меси. Преди това Лео беше открил резултата в 22-ата минута, а съдията сбърка и не видя засада на Луис Суарес при попадението. "Прилепите" обърнаха срещата с два гола - на Мунир Ел Хадади (52) и Родриго Морено (56). Каталунците се сдобиха с трите точки след точни изстрели на Суарес (62) и Меси (94 - дузпа).

Капитанът на "лос кулес" Андрес Иниеста получи контузия в началото на мача и има "частично разкъсване на външни връзки в дясното коляно", сочат първоначалните прегледи. Най-вероятно номер 8 няма да играе футбол до края на годината. "Бяло-черните" имат сериозни основания да недоволстват от неполучена дузпа в 32-ата минута. Реферът Ундиано Майенко спести втори жълт картон на Серхио Бускетс в края на полувремето, а можеше да извади и червен картон на Марио Суарес за грубо влизане в краката на Андре Гомеш, твърди съдийският анализатор на Marca Андухар Оливер.

Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар дърпаха каталунците в атака. Самюел Юмтити и Люка Дин получиха шанс за изява заради травмите на Жерард Пике и Жорди Алба. Андре Гомеш влезе на мястото на Иван Ракитич. Чезаре Прандели подреди тима си в 4-2-3-1. Родриго Морено поведе нападението, подкрепян от Жоао Кансело, Даниел Парехо и Луиш Нани.

Валенсия - Барселона С началото на двубоя гостите от "Камп Ноу" установиха сериозен териториален превес, докато "бяло-черните" търсиха скоростни контри по крилата. Във втората минута Хосе Гая блесна с атрактивно изпълнение, нападението на домакините се изостри, ала подаването не беше точно. В седмата "прилепите" опитаха комбинация в наказателното поле, но стигнаха само до корнер.

В десетата Андрес Иниеста спечели терен, а след това Неймар тръгна устремено напред. Изглеждаше, че топката е излязла в тъч, но реферът остави играта да продължи, навличайки си гнева на "лос че". В крайна сметка нападението не завърши с удар. В 12-ата любимецът на цяла Испания Иниеста получи контузия след остро влизане на Енцо Перес. Испанският национал моментално поиска смяна, превивайки се от болка, и напусна на носилка. При ситуацията Перес изби топката, но и установи контакт с крака на Андрес, което причини контузията.

Валенсия - Барселона - 2:3 В 20-ата Юмтити отне топката и поде каталунско нападение - Меси намери Неймар, но опитът за двойно подаване се провали. В 22-ата "лос блаугранас" откриха резултата по скандален начин. Домакините не изчистиха добре, Меси овладя и шутира ниско от 15 метра, намирайки близкия ъгъл. Скандалното в случая беше, че Суарес, който беше в засада, подскочи и топката мина под краката му. Въпреки че уругваецът не игра с топката, той определено попречи на вратаря Диего Алвеш, което по футболните правила е засада.

В 26-ата минута Жоао Кансело за пореден път загърби Дин и центрира прекрасна остра топка, но Родриго закъсня с една крачка. В 31-ата Меси шутира от малък ъгъл, а Алвеш беше подготвен. Минутка по-късно Юмтити избута явно Родриго в наказателното поле, но и това не беше видяно от арбитъра и беше спестена дузпа. В 36-ата каталунците хванаха неподготвена защитата на валенсианци, свободният Суарес получи на стрелкова позиция, но бразилският страж успя да избие.

Валенсия - Барселона - 2:3 Краят на полувремето беше наситен с положения. В 40-ата минута Неймар подаде с външен фалц много атрактивно към Суарес, който насочи от шест метра - в крака на вратаря. В 41-ата Бускетс спря скоростна акция на съперника и домакините основателно поискаха втори жълт картон, но Майенко не посмя да го извади. В рамките на същата минута Кансело претендираше дузпа, но този път такава явно нямаше.

В 44-ата "лос бланкинегрос" изпълниха хитро тъч, Парехо се озова директно срещу Марк-Андре тер Стеген - бившият играч на Реал Мадрид не успя да спечели битката с германеца и стреля в неговите крака. Минута по-късно топката избяга от краката на Парехо, когато всички очакваха удар от дъгата. Полувремето завърши със задна ножица на Неймар и топка в аут.

Валенсия - Барселона - 2:3 В 50-ата минута Иван Ракитич направи непростим пропуск: Неймар стреля фалцово, а Алвеш изби към хърватския халф, който отблизо нацели близката греда. Две минути по-късно валенсианци изравниха. Резервата Мунир Ел Хадади вкара с прекрасен нисък удар от дъгата. Бившият футболист на Барселона демонстрира уважение към каталунците и не изрази головата си радост.

В 56-ата обратът стана пълен след чудесно подаване на Нани в наказателното поле, където Родриго беше оставен сам и шутира по диагонала - 2:1. "Синьо-червените" бяха принудени да се бранят, като в 60-ата минута Дин се прояви с много важна намеса, тъй като секунда по-късно Мунир беше готов да вкара отново. Испанският шампион успя бързо да изравни. В 62-ата минута Ракитич стреля след корнер, Алвеш изби, но точно там беше Суарес, който въпреки малкия ъгъл шутира мощно и точно за 2:2.

Валенсия - Барселона - 2:3 Барселона тръгна напред в търсене на победата. В 75-ата минута каталунците изградиха много добра атака, Меси се вклини в наказателното поле, но беше спрян с чист шпагат от Енцо Перес. В 82-ата Юмтити покри засадата, Нани се пребори със Сержи Роберто и шутира от 12 метра - покрай гредата. Това беше прекрасна възможност за домакините. В 84-ата Суарес беше изпуснат в наказателното поле, но след удара му с глава топката премина над гредата. В 86-ата Мангали получи шанс да завърши отбита топка при корнер, но кълбото не стигна до вратата.

В самия край на срещата тимът на Прандели имаше две много добри контри, подхванати от Санти Мина, но неуспешно завършени. В 92-ата минута каталунците съумяха да матират защитата на своя опонент в последния възможен момент. Оставаха 20 секунди до края на допълнителното време, когато барселонци си раздадоха топката в наказателното поле. Отново Меси беше основен двигател на атаката и с няколко къси подавания топката стигна до непокрития Суарес на дузпата, който видимо беше повален от Аймен Абденур и последва правилно отсъдена дузпа. Специалистът при дузпите Диего Алвеш този път не успя да отрази удара на Меси от бялата точка. Бразилският страж беше на сантиметри от топката при плонжа, но все пак аржентинецът прати кълбото в долния десен ъгъл за финалното 2:3. Секунди след гола Неймар беше уцелен с бутилка, хвърлена трибуните и това със сигурност ще означава наказание за валенсианския клуб.

Валенсия - Барселона - 2:3 Победата временно качи тима на Луис Енрике на челнаат позиция. В играта на каталунците обаче се видяха много пробойни. Пропуските на валенсианци и грешните решения на съдията допринесоха за драматичния успех край Турия. Същевременно отборът на Прандели показва, че има израстване и обнадеждава привържениците си.