Жалко! Финалът в Стокхолм ще е без Григор (видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров отпадна на 1/2-финалите на турнира в Стокхолм (Швеция) с награден фонд от 566 525 евро. Поставеният под номер 2 в схемата хасковлия отстъпи с 4:6, 5:7 срещу участващия с "уайлд кард" Хуан Мартин дел Потро (Аржентина). Така българинът записа четвъртата си загуба срещу този съперник от четири сблъсъка. На финала в надпреварата аржентинецът ще мери сили с победителя от срещата между 6-ия в схемата Джак Сок (САЩ) и 4-ия поставен Александър Зверев (Германия).

Двубоят не започна по най-добрия начин за първата ни ракета. Още при началното си подаване Григор изостана с 0:40. Той отрази първите две възможности за пробив, но при третата се пропука за 0:1. Аржентинецът, който участва с "уайлд кард" от организаторите, затвърди без проблеми преднината за 2:0. Поспепенно Димитров влезе в мача и намери ритъма си на игра, но и Дел Потро бе стабилен при началния си удар и рядко даваше възможности на съперника. В петия гейм хасковлията демонстрира страхотно придвижване и игра на мрежата за 2:3, а в шестия благодарение на разколебаването на аржентиеца достигна до три брейкпойнта. Гигантът от Тандил неутрализира първия, но все пак пробивът бе факт и Григор изравни за 3:3. Вместо да се възползва от подема в представянето си, Димитров бе изправен пред нови трудности при сервиса си. Той показа добра игра в защита, като си заслужи и овациите на публикаtа със страхотен бекхенд уинър по правата. Въпреки това обаче българинът загуби подаването си за 3:4, а след това Дел Потро увеличи разликата на 5:3. Григор често си позволяваше да излиза на мрежата, както и да пуска къси топки на съпермика. Той намали резултата на 4:5 след успешен сервис гейм, но в следващия аржентинецът бе непоколебим и го спечели на нула за 6:4 след 41 минути игра.

Резултатът във втората част се движеше равностойно до седмия гейм. 25-годишният Григор обаче по-често бе затрудняван при началния си удар. Първо той сбърка на мрежата и трябваше да отразява брейкпойнт в третия гейм, а след това в петия отново бе опрян до стената от бомбените удари и атакуващия стил на аржентинеца. На няколко пъти българинът не сдържа нервите си след свои непредизвикани грешки и лоши решения при разиграванията.

След великолепен печеливш удар от ретур Дел Потро получи възможност за пробив в седмия гейм, а след това Григор го улесни, пращайки форхенда си в аут за 3:4. В следващия гейм обаче бившият номер 4 в света се разколеба. Аржентинецът спаси един брейкпойнт, но направи непредизвикана грешка малко по-късно и Димитров върна пробива за 4:4. След това хасковлията спечели на нула началния си удар за 5:4 и изглеждаше, че играта му е в подем. Аржентинецът обаче също бе крайно мобилизиран. Двойните грешки се оказаха големият проблем за Григор в 11-ия гейм, когато той допусна отново пробив. Дел Потро сервираше за победата и въпреки че пропуска един мачбол, при втория бе безпогрешен след чудесен сервис. Така след час и 42 минути сребърният медалист от Олимпиадата в Рио де Жанейро си осигури успеха с 6:4, 7:5, както и място на финала в Стокхолм. В неделя Дел Потро ще се опита да завоюва 19-а титла в кариерата си. За последно той триумфира в Сидни през 2014 година, а след това дълго време бе извън корта заради контузия на китката на лявата ръка. Именно тази травма стана причина да изпадне сериозно и в ранглистата, където в момента е под номер 63.

Заемащият 18-ото място в ранглистата Димитров, който е шампион в изданието от 2013 година, не успя да се класира за четвъртия си финал през този сезон и няма да се бори за пети трофей от ATP в кариерата си.