Балкан се бори, но не успя срещу Лукойл

Балкан (Ботевград) показа сериозна воля и характер, но не успя да удържи Лукойл Академик и загуби първото повторение на миналогодишния финал в НБЛ. Първенците на родното първенство спечелиха местното дерби с 88:76, след като в почти целия двубой бяха догонващи в резултата, но стигнаха до обрат в края.

Гостите от съседен Правец наложиха лек превес в първите минути, но младоците от Балкан отговориха с демонстрация на характер и желание, което се оказа достатъчно, за да могат те да дръпнат със 17:11 след поредни тройки на Маринов и Хот, след което да се оттеглят с точка повече - 23:24 след 10 минути.

Подемът в зелено не спря дотук и играчите на сръбския треньор Небойша Видич бяха в ролята на водещи в резултата през цялата втора част, а на няколко пъти дори повеждаха с 11 точки разлика. На почивката ботевградчани имаха комфортна преднина от 8 точки и съответно 37:45.

Напълно в реда на нещата шампионите, които влязоха в срещата като фаворит се хвърлиха напред мигновено след началото на третата част. Американците Дани Гибсън и Стив Зак върнаха “студентите” в мача и минута и половина преди изтичането на часовника за тази четвърт бе фиксирано равенство (58:58), а в следващата атака Лукойл поведе с 60:58, но само за да получи четири безответни точки и да се стигне до 60:62 след 30 минути.

Лукойл Академик нанесе решаващия си удар във втората половина на четвъртата част, когато при изоставане от 5 точки направиха серия от 13 точки без отговор, включително след техническо нарушение на сметката на домакините, за да се откъснат с 8 напред и 77:69, а след това да успокоят темпото си и да се поздравят с победата и 88:76.

Павлин Иванов се понрави с изявите си и вкара 21 точки, включително 4 тройки от 8 опита. Дани Гибсън бе най-резултатен с 23 точки, 6 асистенции и 4 отнети топки, а Стив Зак вкара 17 точки и овладя 8 борби. Максим Корнийенко остана с 9 точки и 8 борби.

Михайло Секулович поведе домакините с 18 точки и 9 борби, Ивко Ивков вкара 17 точки, а Станимир Маринов реализира 11 плюс 6 борби и 5 асистен

БАЛКАН (БОТЕВГРАД) - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 76:88 (24:23, 21:14, 17:23, 14:28)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Амин Хот 5, Станимир Маринов 11, Ивков Ивков 17, Джейкъб Холмън 6, Михайло Секулович 18 (Александър Илиев 4, Радослав Кочев 5, Колин Вос 7, Николай Маринов 3)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дани Гибсън 23, Павлин Иванов 21, Крис Минков 2, Максим Корнийенко 9, Стив Зак 17 (Филип Виденов 5, Асен Великов, Саша Загорац 4, Николай Грозев, Христо Захариев 6)