Григор е на 1/2-финал в Стокхолм, макар и по трудния начин (видео)

Григор Димитров се класира на 1/2-финалите на турнира в Стокхолм. В първия 1/4-финал поставеният под №2 в схемата българин надделя със 7:6 (3), 5:7, 6:2 над 48-ия в ранглистата на ATP Кевин Андерсън. Това беше седмият двубой между двамата тенисисти, като Григор записа шеста победа срещу представителя на ЮАР. Традицията двамата да правят оспорвани срещи се спази и днес. Димитров водеше със сет и 5:3, но допусна срив в края на втората част. В третата част силите на Андерсън стигнаха само за 2 гейма, а за място на финала Димитров ще спори с победителя от мача между Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) и Иво Карлович (Хърватия).

Двамата тенисисти печелеха без особени трудности подаванията си до шестия гейм, в който сервираше Григор. Българинът трябваше да отразява два брейкпойнта, но първата ни ракета се справи и изравни за 3:3. При 5:5 Андерсън открехна леко вратата пред Григор, който стигна до 0:30. При следвщата точка южноафриканецът направи трудно воле и се измъкна за 15:30, след което удържа подаването си. С гейм на нула Григор стигна до тайбрек, в който направи мини-пробив за 3:1. Милиметри лишиха Димитров от нов мини-пробив при следващата точка, но българинът бе стабилен на свой сервис и поведе с 5:2. След това резултатът стана 6:3 и след удар в мрежата на 203-сантиметровия гигант от ЮАР още първият сетбол беше реализиран.

Вторият сет започна добре за Григор, който взе откриващото си подаване на нула. В четвъртия гейм Григор имаше чудесен шанс да пречупи съперника си, но пропусна три точки за пробив и Андерсън се измъкна за 2:2. В осмия гейм Григор се пребори за нови две точки за пробив - при 15:40. Втората бе реализирана и Димитров получи шанс да сервира за място на 1/2-финалите при 5:3. Точно в този момент обаче 25-годишният хасковлия сякаш за кратко се поотпусна и допусна пробив на 15. Нещата се объркаха още повече за Григор, който допусна изоставане от 0:40 при 5:5 и не успя да се спаси, губейки втори пореден гейм, в който имаше на разположение началния удар. Андерсън се възползва от ситуацията и изравни резултата в сетовете, след като беше толкова близо до поражение в две части.

След четири поредни загубени гейма, Григор взе подаването си в началото на решаващия трети сет - 1:0. В четвъртия гейм на сета Григор си извоюва две поредни точки за пробив при 15:40. Андерсън заличи първата с бомбен сервис, но при втората Димитров влезе в разиграване, а то приключи с блестящ минаващ удар на най-добрия ни тенисист - 3:1. Следващият гейм не беше никак лесен за Димитров, като българинът бе изправен пред връщане на пробива при 30:40. Хасковлията все пак успя да се измъкне и се пребори за аванс от 4:1. При 5:2 Димитров "матира" съперника си с великолепен форхенд на линията, който донесе на българина мачбол. При следващата точка 30-годишният Андерсън изкара топката в аут и двубоят приключи с победа за първата ни ракета. Тя дойде след 2 часа и 18 минути игра, а Григор записа 2 аса и 1 двойна грешка. Андерсън пък направи 9 аса, но и 5 двойни грешки.

Григор Димитров е шампион в турнира за 2013 година, а през 2014 игра финал, в който отстъпи пред чеха Томаш Бердих. Миналия сезон той бе спрян на 1/4-финалите отново от Бердих, който е трикратен шампион в състезанието, но тази година не участва.

18-ият в ранглистата Димитров остана най-високо поставеният тенисист в турнира, след като водачът в схемата - французинът Гаел Монфис, отпадна вчера.