Барса и Меси унижиха Пеп (видео)

Отборът на Барселона разби с 4:0 гостуващия Манчестър Сити в среща от груповата фаза на Шампионската лига. Лионел Меси развинти англичаните с хеттрик (17, 61 и 69), а Неймар се разписа в 89-ата минута, като малко преди това беше изпуснал дузпа. Гостите от Манчестър играха в намален състав от 52-ата до 73-ата минута, като червени картони получиха Клаудио Браво и Жереми Матийо. Бившият наставник на Барса Джосеп Гуардиола отново си тръгна с шумна загуба от "Камп Ноу", след като преди година и половина падна с 0:3 като наставник на Байерн. Лео Меси пък регистрира хеттрик във втори пореден мач в Шампионската лига, след като мушна три гола на Селтик и не игра срещу Борусия (Мьонхенгладбах).

Като цяло Сити игра силно през първото полувреме, но след грешка в защитата получи гол. В края на първата част пък съдията не даде дузпа за игра с ръка на Люка Дин. В 52-ата британският тим беше обезсърчен от директен червен картон на Браво, а след това поредица от грешки в защита позволиха разгрома.

Меси, Луис Суарес и Неймар дърпаха каталунците в предни позиции. Хавиер Масчерано заигра като десен краен бранител. Серхио Агуеро беше оставен на пейката, а Гуардиола избра схема без типичен централен нападател. Кевин де Бройне поведе атаката, подкрепян от Рахийм Стърлинг, Давид Силва и Нолито.

Момчетата на Пеп стъпиха по-добре на терена и сериозно притиснаха "синьо-червените". Англичаните приложиха много висока преса и до десетата минута Марк-Андре тер Стеген на три пъти изрита топката умишлено в тъч, за да се опази от грешка. Още в третата минута германският страж пресече остро подаване по земята.

В деветата минута Жорди Алба трябваше да напусне терена заради поредна своя контузия. В 16-ата домакините изградиха първа стойностна акция с ефектни изпълнения отляво, но отново нападението остана незавършено. Минута по-късно Барса откри резултата след грешка в отбраната на съперника. Андрес Иниеста потърси Меси в наказателното поле, аржентинецът беше доста далеч, но Фернандиньо се подхлъзна и Ла Пулга се възползва. Лео спокойно поведе топката, технично преодоля Клаудио Браво и насочи на празна врата - 1:0.

В 21-ата испанският шампион получи нова възможност: Меси потърси Неймар отляво, той подаде към Суарес, който остави за Меси, но след карамбол уругваецът стреля встрани. В 32-ата Иван Ракитич беше допуснат да играе с глава в наказателното поле - неточно покрай гредата. Барса също използваше всяка възможност да пресира високо и в 32-ата минута мъничко не достигна на Суарес, за да отнеме топката от краката на Браво.

Пет минути по-късно Давид Силва изведе отляво Нолито, който реши да шутира, а Тер Стеген беше позициониран добре и изби с крак. В 38-ата Илкай Гюндоган финтира Пике, навлезе в наказателното поле и стреля по диагонала, но германският вратар отрази по брилянтен начин. Номер 3 на барселонци беше сменен секунди по-късно, след като се контузи десетина минути по-рано след нарушение на Силва. В 41-ата Николас Отаменди стигна до топката след жертвено карате изпълнение, пресичащо пас на Меси към връхлитащия Неймар.

Краят на полувремето беше вихрен и наситен с положения. В 43-ата Нолито много технично се опита да прехвърли Тер Стеген, и то от малък ъгъл. Топката задмина вратаря, но кацна върху мрежата на горната греда. В 44-ата след центриране от фал Джон Стоунс беше абсолютно сам на втората греда, но стреля на сантиметри от целта от почти задължителна позиция за гол. В 45-ата стана горещо и пред вратата на гостите. Суарес се шмугна в наказателното поле след пас на Меси, но стреля в тялото на Браво, топката се запъти към вратата, ала чилиецът плонжира и изби над гредата. Преди да завърши това спиращо дъха в края си полувреме се стигна до нова ситуация пред Тер Стеген. Във втората добавена минута Стърлинг центрира фалцово, а топката се отклони от разперената встрани ръка на Люка Дин. Съдията обаче реши, че това не е дузпа и на практика ощети "гражданите".

Първият голов шанс за втората част се появи на главата на Юмтити след корнер в 51-ата минута. Френският национал насочи опасно - встрани от гредата. Минута по-късно британците останаха с човек по-малко след грешка на Клаудио Браво, предизвикана от високата преса. Чилиецът излезе извън наказателното поле и вместо да я изрита напред я подари на Суарес. Уругваецът опита да да прехвърли вратаря, който си помогна с ръка извън наказателното поле, заради което си заслужи червен картон.

В следващите пет минути не се игра футбол заради контузията на капитана Пабло Сабалета. Меси не успя да стреля точно от прекия свободен удар, изпълнен в 58-ата минута. В 61-ата домакините удвоиха своя аванс след лошо позициониране на защитниците, позволило удар от пеналта. Ла Пулга се разписа с шут в близкия ъгъл на резервата Вили Кабайеро - 2:0. В 64-ата при вертикално нападение Де Бройне се измъкна и нанесе силен нисък удар, който отново беше отразен от вратаря.

Върхът на грешките в защитата на гостите дойде в 69-ата минута, когато Барса получи голям подарък. Гюндоган директно върна назад към Луис Суарес, който асистира на Меси за 3:0. Аржентинецът насочи на празна врата, оформяйки хеттрика си. В 71-ата брилянтният днес Тер Стеген отново изуми със страхотно спасяване. Германецът се справи с много силен диагонален изстрел на Александър Коларов. Две минути по-късно Жереми Матийо беше изгонен за грубо нарушение срещу откъсващия се крилото Стърлинг и това възстанови кадровия баланс на терена.

В 82-ата Ракитич изведе чудесно Неймар, който от границата на наказателното поле стреля в краката на Кабайеро. В 87-ата Меси беше посечен грубо в наказателното поле - дузпа. Лео реши да предостави изпълнението на Неймар. От бялата точка бразилецът не успя да се справи със съпротивата на Кабайеро, който отрази лекия удар. В 89-ата все пак Ней Джуниър се разписа, след като се разходи с топка в наказателното поле и стреля в левия ъгъл на вратаря - 4:0.

Барселона: Тер Стеген; Масчерано, Пике (38 - Матийо), Юмтити, Алба (9 - Дин); Ракитич, Бускетс, Иниеста (80 - Андре Гомеш); Меси, Суарес, Неймар
Манчестър Сити: Браво; Сабалета (57 - Клиши), Отаменди, Стоунс, Коларов; Фернандиньо, Гюндоган (79 - Агуеро); Стърлинг, Силва, Нолито (57 - Кабайеро); Де Бройне