Рилски спортист се бори, но не успя да изненада Енисей

Отборът на Рилски спортист (Самоков) изигра най-силния си двубой от началото на сезон 2016/17, но въпреки това, възпитаниците на Людил Хаджисотиров трябваше да се примирят с поражението, след като тази вечер отстъпиха при домакинството си на Енисей (Красноярск) с 81:85 (19:21; 20:19; 22:25; 20:20) в първи двубой от група Н от турнира за Купата на ФИБА Европа.

Йордан Бозов беше най-резултатен за българите - 21 точки, Джеръл Симънс добави 15 точки, а Евън Бройнсма и Келвин Паркър приключиха с по 13 точки.

Най-резултатен за победителите беше Малик Уейнс с 20 точки.

Двубоят започна с размяна на успешни атаки и към двата коша, но до средата на частта гостите от Русия използваха по-добре шансовете си и успяха да поведат с 15:7. Случаващото се в тези минути не притесни възпитаниците на Людмил Хаджисотиров, които бързо налучкаха верния ритъм в играта си и до края на частта разликата бе стопена до две точки – 19:21.

През по-голямата част от втория период разликата в резултата се запази непроменена и се движеше в рамките на 2-3 точки в полза на Енисей. 1:12 минути преди края на първото полувреме Рилецо поведе за първи път в мача след тройка на Паркър – 39:37, но в оставащото време гостите отново използваха по-добре шансовете си, а Елегар изведе руснаците напред с една точка – 40:39.

Гостите стартираха второто полувреме отлично и бързо достигнаха до най-голямата разлика в своя полза от началото на мача – 39:47. Последва подем в играта на Рилецо, а Бозов, Бруинсма и Паркър донесоха нов обрат на тима си за 51:50 след точно пет минути игра, но до края на периода българите се пропукаха, а това позволи на Енисей отново да излезе напред с 65:61.

Бозов наниза тройка на старта на заключителните десет минути, а след отлична игра в защита, Стоянов също се разписа и Рилски спортист излезе за пореден път напред в резултата – 66:65. Гостите взеха прекъсване, но след подновяването на играта дойде нова тройка на Бозов, а след него Бруинсма направи отличен индивидуален пробив за 71:67. Вместо да използват объркването в редицата на съперника, възпитаниците на Людмил Хаджисотиров пропиляха няколко добри възможности да поведат с още по-голяма разлика. Вместо това, Елегар и Уейнс бяха точни и Енисей заличи пасива си и поведе – 75:73 при 3:37 минути до края.

В оставащото време българите, водени от неуморимия Данчо Бозов, дадоха всичко от себе си, за да измъкнат победата, но в решителните моменти мерникът на домакините изневери, което се оказа решаващо и Рилски спортист трябваше да се примири с поражението – 81:85.

РИЛСКИ СПОРТИСТ - ЕНИСЕЙ (КРАСНОЯРСК) 81:85 (19:21; 20:19; 22:25; 20:20)