Страховит трилър с пет гола в голямото баско дерби

Отборът на Атлетик Билбао надделя у дома с 3:2 над Реал Сосиедад в дербито на Страната на баските, което беше част от осмия кръг на Ла Лига. Давид Сурутуса даде аванс за сансебастианци в 17-ата минута, а попадения на Икер Муниаин (51), Ариц Адурис (60) и Иняки Уилиямс (72) зарадваха "Сан Мамес". Иниго Мартинес съживи мача с гол в 83-ата минута, а до края "чури урдин" изпуснаха да вземат точка.

Началото беше нервно и до десетата минута съдията Гонсалес Гонсалес извади цели три жълти картона. Любопитното е, че гостите от "Аноета" поеха инициативата и наложиха сериозно териториално предимство. В осмата минута Херонимо Руи сбърка с топка в краката, но Икер Муниан беше блокиран, а впоследствие Раул Гарсия стреля в ръцете на вратаря.

В 11-ата Адурис беше спрян в наказателното поле. В 17-ата "чури урдин" взеха голов аванс след центриране от корнер: Чаби Прието продължи топката с глава и Давид Сурутуса засече с крак от въздуха от десет метра, като не остави никакъв шанс на Горка Ираисос. В 20-ата Иняки Уилиямс беше изведен сам срещу вратаря, но тъмнокожият нападател стреля в краката на Руи.

"Лъвовете" на Ернесто Валверде овладяха топката. В 37-ата Икер Муниаин се нахлу остро през центъра и отправи страховит шут, отразен от Руи. Секунди по-късно Андер Итураспе също стреля мощно извън наказателното поле, а вратарят изби над гредата. В 44-ата Оскар де Маркос центрира, Раул Гарсия засече с глава от пет метра, но Руи показа рефлекс.

Едва 13 секунди след почивката Микел Оярсабал се вклини в наказателното поле и единствено жертвеният шпагат на Сан Хосе опази вратата на Атлетик от второ попадение. В 50-ата минута Аймерик Лапорт шутира почти безобидно за вратаря от пряк свободен удар. Минута по-късно Муниаин реализира прекрасен гол. Номер 10 на домакините фалцира топката от дъгата и я прати в далечния горен ъгъл - недостижима за вратаря.

В 60-ата Атлетик направи пълен обрат след грешка на гостите. Раул Навас върна прекалено къса топка към Руи, който загуби владението и кълбото стигна до Адурис. 35-годишният стрелец реализира по изключителен начин, копвайки топката от 18 метра, когато вратарят и бранителите очакваха силен шут - 2:1.

В 72-ата отново упоритостта на Раул Гарсия при високата преса донесе голов резултат. Топката беше отнета пред наказателното поле, а Адурис хитро подаде към непокрития Иняки Уилиямс, който отблизо вкара на празна врата - 3:1. В 83-ата защитата на "червено-белите" задряма при центриране от статично положение. Иниго Мартинес беше изпуснат и бранителят реализира с глава с насочване в далечния ъгъл - 3:2.

В 90-ата незнайно как резултатът не беше изравнен. Вилиан Жозе беше "забравен" на втората греда, топката прехвърли защитниците и попадна в краката на нападателя, но той не успя да я уцели фронтално срещу Горка Ираисос. В 93-ата вратарят на Реал беше близо до вкара гол за 3:3 при корнер, но страничният флаг беше вдигнат.

В крайна сметка Атлетик изпревари своя съперник в класирането, изкачвайки се до петата позиция.

Снимки: El Correo