Един гол срещу 9 човека върна Спартак (М) на първото място (видео)

Спартак (Москва) си върна лидерската позиция в руската Премиер лига. Макар и много трудно, столичният гранд надви с 1:0 Ростов и събра 22 точки, измествайки от върха шампиона ЦСКА (Москва), който вчера се справи със същия резултат с Уфа. Единствения гол в двубоя на "Откритие Арена" вкара Денис Глушаков в 53-ата минута, а гостите завършиха с 9 човека, след като червени картони получиха Фьодор Кудряшов (45') и Сесар Навас (74').

Ивелин Попов игра до средата на второто полувреме. Преди да бъде заменен, българинът бе в основата на няколко от най-добрите атака на домакините. За Ростов като резерва се появи доскорошният халф на Лудогорец Андрей Препелица.
През последните седмици обстановката в лагера на Спартак бе доста напрегната. Отборът записа три поредни загуби, включително от втородивизионния Енисей за Купата на Русия, и ръководството трябваше да опровергава спекулациите за обсъждана треньорска смяна. В паузата за националните отбори се появи и друг проблем - контузията на Куинси Промес. без холандското острие тимът загуби голяма част от офанзивната си мощ и това си пролича ясно срещу солидната защита на Ростов.

Масимо Карера този път пусна Попов на любимата му позиция зад централния нападател Зе Луиш, а Жано Ананидзе и Роман Зобнин действаха по фланговете. Спартаковци срещнаха големи трудности с пресата на гостите в началните минути и често грешаха при изнасянето на топката. В 3-ата минута Ивелин отправи първия удар към вратата на Сослан Джанаев, но той бе твърде слаб, за да затрудни стража на Ростов. Българинът и съотборниците му хвърлиха много сили, за да вземат надмощие в средата на терена, където битката се водеше с променлив успех.
В 17-ата минута бранителите на Спартак оставиха Дмитрий Полоз да получи необезпокояван топката в наказателното поле, но той се засуети и спечели само корнер. Десетина минути по-късно Спартак създаде най-чистото си положение преди почивката, но Зе Луиш с глава прати топката в аут след перфектно подаване на Дмитрий Комбаров. В 44-ата минута Ананидзе центрира от фаул, но ударът на Маурисио попадна право в ръцете на Джанаев.

В добавеното време на първата част гостите останаха с човек по-малко. Левият бек Фьодор Кудряшов овладя лошо топката в противниковата половина и в повторния си опит да укроти кълбото изрита в бедрото Зобнин. В действието на футболиста на Ростов нямаше умисъл, но реферът Владислав Безбородов бе категоричен - червен картон.
На полувремето Иван Данилянц се лиши от единия си нападател в лицето на Сердар Азмун, за да пусне Хорен Байрамян, който да изпълнява ролята на ляв краен защитник. Спартак веднага се опита да се възползва от численото си предимство и Зе Луиш можеше да открие резултата в 50-ата минута, но не улучи топката по най-добрия начин. Малко след това стадионът празнуваше - Зе Луиш и Ивелин Попов разиграха технично и топката стигна до Глушаков, който спокойно преодоля Джанаев за 1:0.

В 56-ата минута Зобнин нахлу в наказателното поле, но в последния момент си поведе силно топката и тя напусна очертанията на терена. Домакините бяха твърдо решени да убият интригата колкото се може по-скоро и всяка тяхна атака вещаеше проблеми за Джанаев.
В 64-ата минута Полоз беше изпуснат и само навременното излизане на Артьом Ребров спаси Спартак. Секунди по-късно Ивелин Попов пусна проницателен пас към Комбаров, който надбяга Игор Киреев, но предпочете да падне в наказателното поле и заслужено получи жълт картон за симулация.

В 68-ата минута Попов беше заменен от Лоренсо Мелгарехо, а преди това гостите пропуснаха още един шанс да изравнят. Александър Ерохин стреля с глава от няколко метра, но Ребров внимаваше. На другата врата Джанаев показа изумителен рефлекс след бомбен шут на Ананидзе. Надеждите на Ростов да се добере поне до точка се стопиха в 74-ата минута, когато Сесар Навас фаулира преодолелия го Зе Луиш и бз изгонен за два жълти картона, оставяйки отбора си с 9 човека.
Въпреки всичко, мачът можеше да има кошмарен край за Спартак, ако в 84-ата минута Кристиан Нобоа бе реализирал от няколко метра след брилянтен пас на Полоз. Еквадорецът се озова на чиста позиция, но стреля в тялото на Ребров. Последваха още пропуски на домакините, които спечелиха само с 1:0, но зарадваха феновете си и показаха, че не трябва да бъдат отписвани от битката за титлата.

След седмица Спартак гостува на Урал в Екатеринбург, а Ростов ще пътува до Уфа. Преди това обаче обаче отборът на Иван Данилянц приема Атлетико Мадрид в Шампионската лига.