Нищо ново и пореден бой от Швеция (видео + галерия)

Националният отбор на България претърпя нов кошмар! "Трикольорите" бяха разбити за пореден път от Швеция с 0:3 в гостуването си на "Френдс Арена" в трети мач от квалификациите за Мондиал 2018. Тимът на Петър Хубчев записа втора тежка загуба в рамките на няколко дни след 1:4 от Франция на "Стад дьо Франс", като остана само с три точки в класирането. Попаденията отбелязаха Тойвонен (39), Хийемарк (45) и Линдельоф (58), а Ивелин Попов направи невероятен пропуск секунди преди втория гол, което се оказа решаващо.

Родните национали допуснаха поредица от грешки в защита срещу най-големия си кошмар и своя "черна котка" и напълно заслужено получиха нов звучен шамар от "тре кронур". Скандинавците вече в 13 поредни мача нямат поражение срещу "лъвовете", като в тях имат две равенства и 11 победи. Седем от тях са поредни, а головата разлика в тези седем срещи е потресаваща - 0:20 в полза на шведите, които дори без мегазвездата Златан Ибрахичович, който се отказа от националния тим, са прекалено силни за българските футболисти. Швеция - България 3:0
Най-неприятният противник в исторически план на България е допуснал само един гол от представителния ни тим в последните 11 мача помежду им, който е дело на Христо Стоичков от дузпа при единственото равенство в тази серия от мачове през 1993 година в София.

Петър Хубчев направи четири промени спрямо загубата от "петлите". Антон Недялков, Васил Божиков, Симеон Славчев и Ивайло Чочев смениха Живко Миланов, Димитър Пиргов, Михаил Александров и Марселиньо.Швеция - България 3:0
Наставникът на Швеция Яне Андерсен направи две промени в състава си в сравнение с мача с Люксембург. Авторът на победния гол тогава Микаел Лустиг получи контузия в коляното и на негово място игра Емил Крафт. В атака пък Ула Тойвонен замени Джон Гуидети.

Пред около 22 000 зрители "лъвовете" излязоха за първи път в изцяло зелен екип. Александър Александров пък в петата минута получи жълт картон, а секунди по-късно Владо Стоянов спаси вратата ни. Стражът парира удар с глава от няколко метра на Тойвонен, който бе оставен непокрит. Вратарят на Лудогорец показа добър рефлекс в 19-ата минута, когато Гранквист стреля, но бе в положение на засада. Първата добрата атака на "трикольорите" завърши без удар, тъй като Миланов не се възползва от подаването с пета на Славчев.Швеция - България 3:0
В 23-ата минута Божиков изби със сетни усилия топката от краката на Берг, който успя да открадне лошо върната от Костадинов топката. Защитник на домакините изпревари Ивелин Попов преди да нанесе удар след грешка на Олсен. В 30-ата минута Стоянов отново трябваше да се намесва, като този път изби топката с крак след пробив на Екдал.

Грешките в отбрана зачестиха в следващите минути, а в 39-ата минута домакините излязоха напред в резултата. Това се случи след продължителна атака, която завърши с гол на Тойвонен. Нападателят се възползва от избита от Александров топката, който му спря топката в краката на пет метра от голлинията, след като парира удар на Берг с пета.Швеция - България 3:0
Невероятен пропуск направи Ивелин Попов в 43-ата минута. След бърза контраатака Славчев излезе сам срещу Олсен и подаде на Попов, който стреля на сантиметри от лявата греда на домакините от 11 метра.
При следващата атака Швеция удвои след нова колективна грешка в отбрана на България. Домакините с три подавания матираха защитата ни. Крафт бе изведен зад гърба на Недялков, Миланов закъсня, а при центрирането Хийемарк бе оставен отново сам на няколко метра от Стоянов и без проблем прати топката в мрежата.

Втората част започна с нов пропуск на домакините, а в 58-ата минута Линдельоф бе изпуснат от Чочев и вкара за 3:0. Бранителят се възползва от свалена от Тойвонен топка с глава.Швеция - България 3:0
Попев и Миланов пропуснаха по една възможност, а шведите цели четири-пет в оставащите минути. Стоянов на няколко пъти спаси, когато коженото кълбо бе в очертанията на вратата. Статистиката показа, че шведите имаха 20 удара, като девет от тях бяха в рамката на вратата, докато "трикольорите" имаха едва един в очертанията на Олсен от четири опита.

Михаил Александров, Марселиньо и в последните секунди Мартин Райнов, който направи дебют, също взеха участие в поредния бой на Швеция над България. Хубчев искаше желание и раздаване на 100%, но се видя, че просто този отбор е много далеч от тимовете, които играят редовно на големи първенства. Няма как отбор, който е допуснал 21 гола в последните си пет мача срещу Япония (2:7), Дания (0:4), Люксембург (4:3), Франция (1:4) и Швеция (0:3) да има претенции за каквото и да било. Швеция - България 3:0
Българският футбол просто стигна дъното и трябват спешни мерки, стратегия и дълги години работа, за да може "трикольорите" най-рано след 10 години да мечтаят за участие на европейско, а не дори и на световно първенство.

През ноември България приема Беларус в последната си официална среща за 2016 година, когато Хубчев ще търси първи точки като селекционер, а също така ще може сам да избере състава си, тъй като сега това стори Ивайло Петев, който седмица преди мачовете прие офертата на Динамо (Загреб).

ШВЕЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0
1:0 Тойвонен (39)
2:0 Хийемарк (45)
3:0 Линдельоф (58)