Канада триумфира със Световната купа по хокей на лед

Канада спечели Световната купа по хокей на лед, след като във втория финален мач срещу Сборния отбор на Европа се наложи с 2:1. Така "кленовите листа" спечелиха финалната серия с 2:0 победи.

Успехът на домакините обаче не дойде никак лесно. Словашкият защитник Здено Чара даде аванс на европейците през първата третина, а Кори Прайс имаше доста работа на вратата на Канада.
През втората част домакините започнаха да усилват натиска си, но така и не намираха път към вратата на Ярослав Халак. Все пак 2 минути и 53 секунди преди края на мача Патрис Бержерон изравни за Канада.

Драмата обаче те първа предстоеше, след като бранителят на канадците Дрю Даути получи двуминутно наказание и остави тима си с човек по-малко в заключителните минути на срещатата. Въпреки това нападателят на Бостън Брад Маршан реализира за Канада 44 секунди преди финалната сирена, за да направи обрата пълен.

Така канадците спечелиха първото издание на Световната купа от 2004 година, а за "Най-полезен играч" на турнира бе избран капитанът на тима Сидни Кросби, който завърши с 10 точки по системата гол плюс пас.