Параолимпийците подават сигнал в Комисията за защита от дискриминация

Параолимпийците подават сигнал в Комисията за защита от дискриминация

Част от българските параолимпийци ще подадат сигнал в Комисията за защита от дискриминация във връзка с премиите за представянето си в Рио, които са пет пъти по-малки от тези на здравите спортисти. Параолимпийският шампион в тласкането на гюле от Рио 2016 Ружди Ружди, наставникът му Радостин Тодоров и спринтьорът Радослав Златанов обявиха намеренията си в предаването на bTV "Преди обед" днес.

"Ще подадем сигнал в комисията по дискриминацията - отиваме да си подадем документите след предаването. Откакто аз съм параолимпиец - в Пекин премиите ни бяха 100 процента от тези на здравите спортисти, за Лондон бяха 80 процента, а сега изведнъж премията е 20 процента. Това все едно е дискриминация към нас. Мисля, че е дори подигравка. Трябва да се обърне внимание на параолимпийците. Нека хората, които предлагат премиите, да проверят как е в другите държави", каза Златанов.
 
"За параолимпийския спорт в България се заговори след Лондон 2012, когато се завърнахме с три медала. В Сърбия и Румъния не делят параолимпийците и олимпийците. Самата държава все едно не ни познава. Най-лесният начин е да се откажеш. Не мислете, че ние, параолимпийците, не сме имали предложения да се състезаваме за чужди държави. Имал съм предложение да се състезавам за Турция, но искам да се състезавам за България", добави Златанов, който се подготвя под ръководството на Петър Дачев.

"Искаме наредбата за параолимпийците да бъде променена, защото тя е дискриминационна отвсякъде. Никой от министреството на спорта не се е срещнал с нас. Смятам, че тези спортисти от години взимат медали за страната, а до момента от министерството не са се срещали с тези параолимпийци. Антоанета Боева от министерството беше с нас в Рио, но не сме коментирали темата за премиите", заяви Радостин Тодоров, треньор на шампиона Ружди Ружди и на Даниела Тодорова.

"Параолимпийците и техните треньори се занимават само с това - аз като треньор на трима състезатели правя само това. Това е нашата работа, ние това работим, за нас е чест и отговорност да представим държавата на големите състезания", добави Тодоров.

Той продължи по темата като направи сравнение с премиите, които са получили параолимпийците за представянето си на Световното първенство по лека атлетика в Катар преди осем месеца: "Тогава бяхме премирани на 65 процента в сравнение със здравите атлети. Осем месеца по-късно премиите изведнъж падат до 20 процента от тези здравите спортисти. Не мисля, че Световното първенство е по-голям форум от Параолимпиадата."

Даниела Тодорова, която се завърна от Рио с два счупени крака след падане от инвалидната количка, също се включи в дискусията, но по скайп: "Надявам се институциите наистина да откликнат. Крайно обидена съм на министерството и на министъра за отношението. Никога няма да се откажа от спорта."

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти