Безмилостен терен, ниски температури и силни емоции на "Пирин ултра 2016"

В рамките на почти три денонощия пътеките на Пирин планина бях изпълнени с радост, сълзи, колебания и желание за победа. По двете трасета на ултрамаратона "Пирин Ултра 2016" с дължина 70 км и 150 км се движеха общо 44 състезателя, като финала на късото трасе премиха 18 бегачи, а дългото преодоляха шестима от участниците. Времето бе сравнително благосклонно към състезателите и им осигури добра видимост,  чисто небе и слънце, но много ниски температури.

Стартът на ултрамаратона, организиран от XCoSports България, бе даден на 22 срещу 23 септември точно в полунощ в Банско. От центъра на планинското градче състезателите се отправиха към върховете и долините на Пирин. Екипи на 8 подкрепителни пункта (х. Демяница, х. Пирин, х. Яне Сандански, х. Синаница, х. Загаза, с. Сенекос, х. Яворов, х. Вихрен)  подпомагаха бегачите в битката с трасето и безмилостния терен.

Трасе Б – 70 км, бе завършено от 18 от 22-мата състезатели, като първото място си поделиха Кирил Николов-Дизела и Иван Сираков с време 11:06:59 часа. След тях се класира Владимир Милушев, който премина трасето за 11:14:17. При жените първото място завоюва Десислава Христова с време 13:46:02 часа, втора бе Тоня Цветкова с 14:12:55, а трета остана Мая Танева, която избяга маршрута за 18:02:22 часа.

Голямото предизвикателство, без изненада, бе дългата дистанция – Трасе А. Със своите 150 км и 9400 м денивелация то се превърна в истинско изпитание дори за най-опитните бегачи. Тихото време и ясното небе помагаха на състезателите през деня, но нощите ставаха студени с температури до -6C градуса по върховете. Стръмните каменни морени на вр. Пирин посрещнаха бегачите на дългото трасе със заледени участъци, които направиха преминаването трудно, бавно и опасно.

Бягането беше напрегнато и с неочаквани обрати. На вр. Пирин Иван Геров настигна Антония Григорова, но 20 км по-късно, на х. Яворов, Иван прекрати участието си, а Антония продължи към следващия пункт.  Часове по-късно Антония заедно с Филип Филипов финишираха първи с време 38:12:28.

След тях финала пресякоха Пламен Цукев и Мартин Маринов. Седмица по-рано Пламен се завърна от легендарния ултрамаратон  "Tor des Geants", в Алпите, с дължина на трасето 330 км. Мартин Маринов единствен от участниците премина вр. Пирин през нощта, съвсем сам, без да си партнира с друг бегач. По-късно двамата се застигнаха на трасето и финишираха с усмивка и време 42:56:33 часа. С балансирано темпо, без излишни рискове и премерена стратегия, Дамян Димитров бе следващият, който премина финала в гр. Банско. Той избяга 150-те км за 47:36:03 часа. Последен, но със страхотен финален спринт, минути преди изтичане на лимита от време за Трасе А, в 01:54 часа Мартин Колев завърши "Пирин Ултра 2016" с време 49:54:11 часа.

Участникът в едни от най-екстремните ултамаратони в света Краси Георгиев, за съжаление, прекрати участието си преди х. Яне Сандански поради травма в глезена.

Награждаването се проведе в центъра на гр. Банско, където усмихнати и възстановени, победителите получиха своите призове, финиширалите заслужено се радваха на постижението си, а всички останали се заканиха, че догодина няма да останат "длъжни" на трасето!