Гран Канария се разправи с Барселона и грабна Суперкупата на Испания

Отборът на Гран Канария стартира сезон 2016/17 по най-добрия възможен начин, след като тази вечер се наложи над Барселона със 79:59 (23:17; 27:22; 12:9; 17:11) във финала за Суперкупата на Испания.

Българският национал Александър Везенков бе в групата за двубоя на каталунците, но не се появи на терена и изгледа срещата от резервната скамейка.

Най-резултатен за победителите беше Бо Маккалеб с 15 точки, Дарко Планинич и Еулиш Баеш добавиха съответно по 12 и 11 точки, а Сасу Салин и Кайл Курич завършиха с по 10 точки.

Хаун Карлос Наваро и Виктор Клавер вкараха по 12 точки, като те бяха и единствените баскетболисти в селекцията на каталунците, които завършиха с двуцифрен точков актив.

Първите три минути бяха равностойни и играта вървеше кош за кош, но след това символичните домакини от Гран Канария вдигнаха оборотите и след силна серия успяха да се откъснат напред с 21:9. В последните 120 секунди на първия период ролите се размениха, като каталунците се съвзеха от първоначалния шок, а Олесон и Клавер намалиха разликата до шест точки  – 17:23.

През втория период Барса опита да скъси още изоставането си, но същевременно символичните гости забравиха да играят в защита. Това бе наказано от състава на Гран Канария, като домакините използваха всяка възможност да отбележат и заслужено на почивката отново имаха двуцифрен аванс – 50:39.

Второто полувреме не започна добре за каталунците, след като съотборниците на Везенков продължаваха да се представят доста под познатото ниво в защита и само за четири минути игра Гран Канария вече имаше преднина от 18 точки – 59:41. Разликата в резултата премина границата от 20 точки малко преди края на частта, но в оставащите две минути Дорси и Наваро вкараха и запазиха живи шансовете на Барса да се върне в мача – 48:62.

Символичните гости върнаха интригата в двубоя, след като още на старта на заключителните десет минути успяха да свалят изоставането си под 10 точки – 53:62, но ентусиазмът на Наваро и компания бе бързо охладен от две поредни силни защити на Гран Канария, след които Курич и О‘Нийл бяха точни за 66:53. Това бе всичко по-интересно до края на мача, след като играчите на Барселона свалиха тотално гарда, а до последния съдийски сигнал Гран Канария доминираше напълно на терена и заслужено се поздрави с крайния успех – 79:59.

Гран Канария – Барселона 79:59 (23:17; 27:22; 12:9; 17:11)

Гран Канария: Хендрикс 8, Оливер 1, Планинич 12, Маккалеб 15, Салин 10, Баеш 11, Пасечникс 2, О‘Нийл 8, Паули, Рабаседа, Курич 10, Агилар 2

Барселона: Райс 6, Долман 9, Дорси 4, Рибас 2, Клавер 12, Наваро 12, Пено, Ериксон, Олесон 8, Перпероглу, Томич 6