Арсенал подари гръмка победа на Венгер в дербито с Челси (видео)

Арсенал сломи Челси с 3:0 на "Емиратс", записвайки първа шампионатна победа в лондонското дерби от 2011 година насам. Така Арсен Венгер отпразнува по подобаващ начин 20-годишнината си начело на "топчиите". Селекцията на французина тотално надигра своя съперник през първото полувреме, когато паднаха и трите гола, реализирани от Алексис Санчес (11'), Тио Уолкот (14') и Месут Йозил (40'). Първият точен удар в актива на Челси бе в 82-рата минута...

Арсен Венгер заложи на същия състав, който преди седмица победи Хъл Сити, което означаваше, че Гранит Джака и Оливие Жиру останаха на скамейката за началото. Бившият играч на "артилеристите" Сеск Фабрегас започна за първи път в шампионата за Челси през този сезон. Испанецът бе предпочетен пред Оскар. Джон Тери не е възстановен от своята контузия и пропусна дербито. Давид Луис бе партньор на Гари Кейхил в центъра на отбраната.

Двата отбора изиграха много динамично и интересно първо полувреме, в което се открои мощната и ефективна игра на Арсенал в атака и огромните грешки на отбора на Антонио Конте в дефанзивен план. Първата от тях бе направена отново от Гари Кейхил, който в последните три срещи на Челси допусна доста брак. Английският национал се забави прекалено много при обработването на една върната към него топка и позволи на Алексис Санчес да открадне кълбото и да се откъсне на скорост напред, след което да преодолее хладнокръвно Куртоа. Две минути и 21 секунди след това преднината на Арсенал бе удвоена. Иуоби изведе Белерин по десния фланг, испанецът пусна по земя към Уолкот, който отблизо направи 2:0.

В 40-ата минута "артилеристите" направиха нова брилянта контраатака. Месут Йозил преодоля Канте в половината на Арсенал, след което намери Алексис отдясно. Чилиецът центрира към далечната греда, където Йозил засече от въздуха. Топката тупна в земята и прехвърли Куртоа - 3:0.

Така Арсенал се оттегли с толкова голям аванс срещу Челси за първи път в историята на Премиър лийг. "Сините" път губеха за първи път с три гола на почивката във Висшата лига от май 2012-а.

След почивката домакините пропиляха набързо две много опасни контраатаки, с които можеха да увеличат преднината си, но първо Уолкот сбърка решителното подаване към Санчес, а след това и Йозил направи нещо подобно в опита си да играе атрактивно. В 69-ата минута пък Куртоа бе последна преграда пред Уолкот, който нахлу отдясно.

Осем минути преди края Челси регистрира първия си точен удар днес. той бе дело на Сесар Аспиликуета, който обаче не затрудни особено Чех. В 84-ата минута пък Миши Батшуай бе изведен сам срещу стража на гостите, но Чех спаси.

След успеха Арсенал излезе на трето място във временното класиране с еднакъв актив с Ливърпул и Евертън. Трите отбора имат по 13 точки - пет по-малко от лидера Манчестър Сити. Челси е на осмо място с актив от десет точки.