Барселона и Везенков спечелиха баскетболното "Ел Класико" и са на финал за Суперкупата

Отборът на Александър Везенков – Барселона се класира за финала на Суперкупата на Испания, след като тази нощ каталунците спечелиха първото баскетболно „Ел Класико“ за сезон 2016/17 срещу Реал (Мадрид) с 99:93.

Везенков се включи в мача от резервната скамейка, като престоя на терена малко над 4 минути, за които не успя да се разпише.

Най-резултатен за победителите беше Тайрийс Райс с 30 точки, а Виктор Клавер и Анте Томич добавиха съответно по 16 и 14 точки.

За „Белия балет“ с 27 точки се отличи Серхио Люл.

Резултатът бе открит от тима на Барса чрез Клавер, но отговорът на Реал бе мълниеносен - Люл наниза бързи шест точки за 6:2. Каталунците се съвзеха от лошия си старт и бързо си върнаха лидерската позиция – 8:6, след което играта започна да върви кош за кош и точно в средата на частта реултатът бе равен – 12:12. Последваха минути на разменено надмощие, след като първо баскетболистите на „Кралския клуб“ успяха отново да дръпнат с 20:14, но веднага след това Барса отговори, а след десет минути резултатът бе равен – 26:26.

Вторите десет минути започнаха по начина, по който завършиха и първите – битка за всеки сантиметър от терена и игра кош за кош. Малко преди средата на втория период, при резултат 35:38 в полза на Реал, за първи път на терена се появи и българския национал Александър Везенков. Малко след това Наваро наниза тройка и изравни, но само за 60 секунди мадридчани се развихриха, а Люл и Дончич бяха безпогрешни за най-голямата разлика до този момент в мача – 48:39. Все пак, в оставащото време до края на първото полувреме каталунците успяха отново да се вдигнат и успяха да се върнат само на точка о съперника – 47:48.

Каталунците излязоха напред в резултата след само 30 секунди игра след две точки на Тайрийс Райс, но „Кралският клуб“ отговори подобаващо – две тройки на Люл и Фернандес и 54:49. В следващите няколко минути отборът на Реал (Мадрид) пропиля няколко уникални шанса да достигне до двуцифрен аванс, а липсата на концентрация в момчетата на Пабло Ласо бе наказана моментално и Барселона поведе с 68:61. Все пак, до края на частта мадридчани успяха да възвърнат малко самочувствието си, а Отело Хънтър вкара със сирената и върна Реал само на три точки о съперника - 70:73 след 30 минути игра.

Джей Си Керъл вкара шест поредни точки за Реал (Мадрид) в началото на заключителната четвърт, докато под другия кош Наваро на да пъти пропусна при стрелбата, а резултатът за пореден път бе изравнен – 76:76. В тези минути напрежението определено се покачи, което доведе последователно до неспортсментски фал на Люл и техническо нарушение на наставника на Реал Пабло Ласо. Това внесе смут в играта на „белите“, а под другия кош Райс бе неудържим и Барселона пак поведе с пет точки – 87:82.

Каталунците влязоха в последните 90 секунди именно с пет точки аванс – 93:88, като този път съотборниците на Везенков успяха да удържат натиска на вечния си съперник и Барса заслужено спечели двубоя - 99:93.