България се класира за Европейското

Волейболистките от националния отбор на България се класираха предсрочно за Европейското първенство през 2017 година в Азербайджан и Грузия. Воденият от селекционера Иван Сеферинов тим обърна и надделя много трудно над аутсайдера Швейцария с 3:2 (20:25, 25:17, 23:25, 25:15, 15:12) във втория си мач от втория турнир в Група Е от квалификациите, игран тази вечер пред едва около стотина зрители в спортната зала в Пиатра Нямц (Румъния).

Така българските "лъвици" станаха категорични победителки в групата с 5 победи от 5 мача и 14 точки до момента. По този начин България спечели директна виза за шампионата на Стария континент догодина. Швейцария пък остана на последното 4-о място с 1 победа, 4 загуби и 3 точки. Утре (24 септември) в последния ден на турнира България играе с домакините от Румъния, които по-рано днес разгромиха Черна гора с 3:0 и са твърдо втори, с което пък си осигуриха класиране за допълнителните квалификационни плейофи за Евро 2017. Швейцария пък ще излезе срещу Черна гора. Срещите са съответно от 17,00 и 19,45 часа българско време.

Селекционерът на България Иван Сеферинов започна с доста променена стартова шестица, като на терена излезнаха Петя Баракова, Силвана Чаушева, Гергана Димитрова, Славина Колева, Мария Данчева, Вероника Бежандолска и Кристин Колчагова.

Швейцарките започнаха много добре в първия гейм, като поведоха със 8:4. Швейцария успя да запази преднината си до края и да вземе гейма с 25:20. За началото на втората част Иван Сеферинов направи две промени, като пусна в игра Нася Димитрова и Мирослава Паскова съответно на местата на Вероника Бежандолска и на Славина Колева. Това даде ефект и България изравни за 1:1 след убедително 25:17. В третия гейм Швейцария отново успя да се пребори и да го измъкне с 25:23, с което да направи задачата на българските волейболистки за класиране малко по-трудна. В края на този гейм в игра се появиха капитанката Елица Василева вместо Гергана Димитрова и Емилия Николова на мястото на Силвана Чаушева. Това веднага повлия върху играта и България стигна до 2:2 гейма след 25:15, което означаваше 100% класиране на Европейското и тайбрек в мача. В петия решителен гейм швейцарките се бореха до последно, но България не позволи повече изненади - 15:12 и 3:2.

Най-резултатна за българския тим бе Гергана Димитрова с 16 точки (1 ас, 52% ефективност в атака и 27% перфектно посрещане), а влязлата на нейно място Елица Василева добави 12 точки (1 блок, 73% ефективност в атака и 42% перфектно посрещане) за победата. За швейцарките Лаура Кюнцлер (5 аса!!!, 2 блока, 40% ефективност в атака и 18% перфектно посрещане) и Мая Щорк (3 блока и 34% ефективност в атака) реализираха 23 и 21 точки, но и това не помогна за успеха.

ШВЕЙЦАРИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:20, 17:25, 25:23, 15:25, 12:15)
ШВЕЙЦАРИЯ: Сара Трьош, Мая Щорк 21, Лаура Кюнцлер 23, Линда Кроненберг 10, Габи Шоттрьоф 7, Мартина Халтер 8 - Табеа Далиард-либеро (Самира Сюлзер, Симона Белоти, Тайс Депрати-либеро)
Старши-треньор: Тимоти Липунер
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 2, Силвана Чаушева 8, Славина Колева 5, Гергана Димитрова 16, Вероника Бежандолска 1, Мария Данчева 9 - Кристин Колчагова-либеро (Нася Димитрова 10, Мирослава Паскова 8, Цветелина Заркова, Емилия Николова 5, Елица Василева 12, Лора Китипова 1)
Старши-треньор: Иван Сеферинов.