Гран Канария е на финал за Суперкупата на Испания

Отборът на Гран Канария ще се опита да стартира сезон 2016/17 с трофей и да спечели Суперкупата на Испания, след като тази вечер баските се наложиха в първия полуфинал от турнира над домакините от Баскония с 84:80 и си заслужиха правото да се борят за златото.

Най-резултатен за победителите беше Кайл Курич с 24 точки, а Сасу Салин и Бо Маккалеб добавиха съответно по 12 и 11 точки.

Торнике Шенгелия беше най-резултатен за домакините – 16 точки, а Адам Ханга и Тревър Кууни приключиха с по 15 точки.

Двата отбора заложиха на здравата защита от първия съдийски сигнал, което се отрази на резултатността и след четири минути игра резултатът бе равен - 5:5. В средата на частта тимът на Баскония вдигна оборотите и след няколко добри защити успя да се откъсне напред с 11:6. Последва размяна на надмощие и Гран Канария изравни за 13:13, а до края на частта бе осъществен пълен обрат - 17:13 в полза на гостите.

Още в началото на втория период равенството бе възстановено след серия от 4:0 за Баскония, но устремът на домакините отново бе спрян след фал на Хендрикс и тройка на Курич за 21:17. В следващите минути здравата защита, демонстрирана и от двата отбора, доведе до нови пропуски и под двата коша. Все пак, в създалата се ситуация по-добре се ориентираха играчите на Гран Канария, което им позволи да запазят лидерската си позиция и дори да увеличат леко преднината си - 32:25 на почивката.

Баскетболистите на Баскония се завърнаха на терена за началото на второто полувреме крайно мотивирани да заличат преднината на съперника си и след малко повече от три минути това бе факт и домакините си върнаха лидерството – 36:34. До края на третата четвърт двата отбора си размениха лидерството общо пет пъти, а след 30 минути резултатът бе равен – 53:53 и всичко трябваше да се реши в последната четвърт.

Битката за всеки сантиметър от терена продължи с пълна сила и в заключителните десет минути. Малко след началото на частта стрелбата от тройката за Гран Канария сработи и гостите поведоха с четири точки – 59:55, но домакините също отговориха с точна стрелба от далечно разстояние. 120 секунди преди финалната сирена резултатът бе изравнен за пореден път – 71:71, а в оставащото време отборът на Гран Канария демонстрира по-здрави нерви в ключовите моменти и това донесе победата за гостите и място във финала за Суперкупата на Испания - 84:80.