Блестящ вратар не успя да спаси Швеция

Вратарят Хенрик Лундквист направи 45 спасявания при загубата на Швеция с 3:4 след продължение срещу Северна Америка до 23 години в мач от група "Б" от Световната купа по хокей на лед в Канада. Шведите си осигуриха класиране за полуфиналите в турнира, като имат актив от 5 точки на първа позиция а Нейтън Макинън се разписа в полза на американците в четвъртата минута на допълнителния период. Северна Америка до 23 години поведе в резултата, но скандинавците се добраха до продължение след попадението на Патрик Берглунд в 47-ата минута. Остин Матюс и Винсънт Трочек дадоха два гола аванс за американския тим в 95-ата секунда на срещата, но Филип Форсберг върна едно попадение. Джони Гадрю покачи резултата на 3:1, но Никлас Бекстрьом върна още едно попадение за Швеция преди края на първата третина. Северна Америка се намира на второто място в класирането с актив от 4 точки.

В група "А" Канада победи Европа с категоричното 4:1. Джонатан Тийвс се разписа на два пъти и добави една аситенция за успеха на "кленовите листа", които спечелиха първото място в актив от 6 точки. Сидни Крозби и Логън Котюр също се разписаха в полза на победителите. Мериън Хоса вкара почетното попадение за европейския тим, който е съставен от играчи от общо осем държави. Ярослав Халак се отличи с 42 спасявания на вратата на Европа.

На полуфиналите Канада ще играе срещу Северна Америка до 23 години или срещу Русия, а Европа ще се изправи срещу тима на Швеция.