Тимът на САЩ отпадна безславно на Световната купа по хокей на лед

Домакинът Канада победи САЩ с 4:2 и се класира за полуфиналите на Световната купа по хокей на лед.

С успеха "кленовите листа" оглавиха класирането в група "А" с пълен актив след първите два кръга и елиминираха американците от борбата за отличията. Победата на домакините означаваше, че и сборният отбор на Европа, който е съставен от играчи от осем държави от Стария континент, също продължава в елиминациите след двата си успеха досега, а Чехия отпада.

САЩ се нуждаеше единствено от победа, за да запази шансове да продължи напред, а в 4:22 минута Райън МакДона откри резултата. Канадците натиснаха и бързо стигнаха до обрат с две светкавични попадения. В 5:51 минута Мат Дюшен изравни, а 14 секунди по-късно Кори Пери направи 2:1 след щастлив рикошет. Атаките на домакините продължиха и в 12:07 минута Дюшен отново вкара за 3:1, а малко преди средата на втората част Патрис Бержерон реализира и четвърто попадение. Ти Джей Оши направи загубата на американците малко по-почетна 2:32 минути преди края.

Вратарят Кари Прайс завърши с 32 спасявания за канадците.

В група "Б" Швеция остана на върха след 2:0 над Финландия в скандинавското дерби.

Антон Стралман откри резултата в средата на втория период, а Луи Ериксон реши всичко с точен изстрел три секунди преди края на празна врата.

Силен мач за победителите направи вратарят Хенрик Лундквист, който завърши с 36 спасявания и записа "шътаут".

След поражението Финландия остана без актив и загуби шансове за класиране на полуфиналите.