България с 3 от 3 в София (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България завършиха по безупречен начин първия турнир в Група Е на европейските квалификации, на който бяхме домакини. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов биха категорично и Румъния с 3:0 (25:22, 25:15, 25:20) в последния си мач на турнира, игран тази вечер пред над 500 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.
България - Румъния
Така българските "лъвици" са еднолично начело във временното класиране след първия турнир в Група Е с 3 победи от 3 мача, 9 точки и геймово съотношение 9:0. По този начин България направи сериозна крачка към класиране за Европейското първенство през 2017 година в Азербайджан и Грузия, за което се директно се класира само победителя в общото класиране след двата турнира в групата. В класирането следват отборите на Черна гора с 1 победа, 2 загуби и 4 точки, Румъния също с 1 победа, 2 загуби и 3 точки и на последното 4-о място е Швейцария с 1 победа, 2 загуби и 2 точки. Трите тима най-вероятно ще се борят за второто място в крайното класиране, което дава право на участие в допълнителните квалификационни плейофи. Вторият турнир в Група Е е от четвъртък до събота (22-и до 24-и септември) в Пиатра Нямц (Румъния).
Благодарение на няколко мощни атаки на Елица Василева и блок на Цветелина Заркова България поведе с 8:5 до първото техническо прекъсване на първия гейм. Румънките успяха да намалят до 11:10. След серии от силни сервиси на Емилия Николова и Ели Василева България отново дръпна 19:15. В крайна сметка българките взеха гейма с 25:22 след силна атака на Ели Василева. В началото на втората част България поведе с 4:1, а след това с 10:5 след серия от трудни начални удари на Нася Димитрова. Разликата нарасна до 18:12, за да приключи при 25:15 след мощен ас на Гергана Димитрова. В третия гейм Румъния успя постепенно да дръпне с 14:10. Българките реагираха с нова серия от неудобни сервиси, този път на Цвети Заркова и обрат до 16:15. Това като че ли пречупи румънските волейболистки и разликата нарасна до 19:16. В крайна сметка България спечели спокойно гейма с 25:20, а с това и мача с 3:0.
Най-полезни за българския тим бяха капитанката Елица Василева (3 аса, 52% ефективност в атака и 64% перфектно посрещане) и Емилия Николова (3 блока, 3 аса и 36% ефективност в атака) с 16 и 14 точки за победата. За румънките Йоана Мария Бачу завърши с 10 точки.
РУМЪНИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (22:25, 15:25, 20:25)
РУМЪНИЯ: Александра Аличе Капеловиес 3, Йоана Мария Бачу 10, Адина Салаору 5, Ана Кристина Казачу 2, Джорджана Фалеш 1, Нека Ониейекве 9 - Михаела Албу-либеро (Дениса Адриана Рогожинару 7, Роксана Дениса Бачиш, Диана Лорена Татару, Анамария Бердила 1)
Старши-треньор: Давиде Делмати
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Емилия Николова 14, Елица Василева 16, Гергана Димитрова 9, Нася Димитрова 6, Цветелина Заркова 5 - Кристин Колчагова-либеро
Старши-треньор: Иван Сеферинов.

Снимки: ИВАН ЙОЧЕВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - РУМЪНИЯ 3:0 - ТУК!!!