България с нова победа срещу Косово

Мъжкият национален отбор по баскетбол на България записа втора победа в група „Е“ на квалификациите за Евробаскет 2017, след като се наложи при визитата си на Косово с 67:62 (20:18; 22:10; 8:15; 17:19).

Въпреки този успех, родните национали ще пропуснат турнира на Стария континент през следващата година, след като финишираха на трета позиция в крайното класиране.

Джейсън Уошбърн беше най-резултатен за „трикольорите“ – 14 точки, Асен Великов добави 13 точки, а Павлин Иванов и Иван Лилов приключиха с по 10 точки.

Началото на срещата бе равностойно, като за три минути игра двата отбора си размениха лидерството по веднъж, но след това българите поеха инициативата, а Уошбърн, Иванов и Великов изведоха нашите с шест точки напред – 12:6. В следващите минути ролите се размениха, като „трикольорите“ се пропукаха в защита и резултатът бе изравнен – 12:12. До края на първата четвърт баскетболистите на България отново успяха да дръпнат с 5-6 точки, но буквално в самия край Качинику вкара тройка за 18:20.

Момчетата на Любо Минчев вдигнаха рязко оборотите в началото на вторите десет минути, а това доведе и до най-голямата разлика до този момент в мача – 33:22 след успешни атаки на Янев, Костов и Лилов. За разлика от първата четвърт, този път родните национали запазиха концентрация до края на първото полувреме и това им позволи да се оттеглят на почивката с двуцифрен аванс – 42:28 след тройка на Великов със сирената.

Косоварите нанизаха тройка на старта на второто полувреме, а след серия от неуспешни атаки за България, домакините стопиха още повече изоставането си – 36:42. Първите точки за „трикольорите“ дойдоха след близо три минути игра благодарение на Уошбърн, но веднаха след това Бамфорт наниза нова тройка за Косово – 39:44. Българите успяха да се отърсят от първоначалния шок и овладяха ситуацията на терена, като след 30 минути игра бяха напред със седем точки – 50:43.

Началото на заключителната последна четвърт не бе особено добро за България, докато под другия кош домакините от Косово използваха всички шансове и интригата в мача се завърна с пълна сила – 49:52. Любо Минчев реагира мигновено с прекъсване, а веднага след подновяването на играта Захариев се разписа след индивидуална акция. Домакините от Косово не се предадоха и успяха отново да стопят разликата до само две точки – 57:59 след поредна тройка на Бамфорт при три минути до края на мача, но в оставащото време баскетболистите на България удържаха крехката си преднина и се поздравиха с крайния успех - 67:62.

Косово – България 62:67 (18:20; 10:22; 15:8; 19:17)

Косово: Аземи, Ахметбашич, Качинику 6, Весели 12, Г.Ругова, Бериша 2, Хайризи 9, Зекиуи, Синани, Бамфорт 21, Ф.Ругова 12, Мекай

България: Хаджирусев 2, Костов 8, Иванов 10, Лилов 10, Симеонов, Великов 13, Ваклинов 2, Янев 4, Гълъбов, Стоянов, Захариев 4, Уошбърн 14