Вавринка е новият шампион на US Open (видео + галерия)

Стан Вавринка стигна до трета титла от Големия шлем, след като триумфира на US Open. Швейцарецът изигра изключителен двубой и стигна до победа с 6:7(1), 6:4, 7:5, 6:3 срещу световния номер 1 Новак Джокович след страхотна битка, продължила 3 часа и 54 минути.

Третият в световната ранглиста победи за трети път сърбина по пътя към титла от Шлема. След успеха на финала на "Ролан Гарос" миналата година и победата по пътя към титлата в Австралия сега той го направи и в Ню Йорк. 31-годишният швейцарец за пореден път се доказа като играч за големите моменти, след като спечели 11-и пореден финал.

Новак Джокович стигна до пробив в първия гейм на финала на US Open срещу Стан Вавринка. Сърбинът се възползва от първите колебания в играта на съперника. Освен това той бе убедителен при свой сервис и взе второто си подаване на нула, с което поведе с 3:0. Швейцарецът изглеждаше нервен на старта, а съперникът му, който се оплакваше от здравословни проблеми последните седмици, напълно готов за големия сблъсък. В едно от разиграванията Джокович демонстрира феноменална защита и върна невероятни топки преди Стан да прати топката в аут.

Вавринка измъкна гейм от 0:30 и спаси възможност за пробив, за да намали на 4:2. Той вдигна нивото и бе по-равностоен при дългите разигравания, но това не му попречи да загуби следващия гейм на нула. В първата половина на сета обаче швейцареца вкарваше под 40% от първия си сервис, което не му помогна. Третият в световната ранглиста успя да спаси два сетбола - първия след мощен начален удар, а при втория Новак прати топката в аут от ретур в опита си да бъде агресивен на втория сервис. Последваха два уинъра от неговата ракета и това му даде увереност. След агресивна игра Стан поведе с 40:0, когато Джокович сервираше за сета. При третата възможност Новак направи двойна грешка. Малко по-късно Вавринка вече бе изравнил за 5:5.

Стигна се до тайбрек, в който убедителното 7:1 не бе точно изражение на случилото се. При 2:0 точки за Джокович двамата изиграха фантастично разиграване, което изправи на крака над 23-те хиляди на трибуните на "Артър Аш" след няколко поредни отигравания на мрежата. Последвалата точка Вавринка опита да бъде агресивен, атакува към мрежата, но бе посрещнат от изключителен минаващ удар. Това сякаш го пречупи и световният номер 1 стигна до успех в сета след почти час игра. За него това бе девети спечелен тайбрек от 10 в срещите между двамата.

В началото на втория сет изглеждаше, че нещата ще се развиват малко по-спокойно и двамата ще взимат сервис геймовете си. Това обаче се промени в четвъртия гейм, когато Вавринка стигна до възможност за пробив и я оползотвори с блестящ завършващ удар от бекхенд по правата. Той обаче допусна лека липса на концентрация и се озова в ситуация от 0:40. Швейцарецът спаси и трите възможности за пробив, последа третият му ас в мача и с петата поредна точка той сложи край на гейма, повеждайки с 4:1. Авансът му обаче бе пропилян, тъй като Джокович върна пробива и изравни за 4:4. Това не се отрази фатално на Стан и той стигна до нов пробив, с който затвори сета при 6:4.

Двамата тенисисти направиха изключително разиграване от 27 удара в началото на третата част, което Новак спечели. Вавринка обаче спаси три брейк пойнта в първия гейм. Това даде началото на период, в който той разнясаше по корта съперника си. Блестящи завършващи удари, мощни сервиси и изглеждаше, че световният номер 1 може се пречупи. Швейцарецът поведе с 3:0, но цялата му доминация не се отрази сериозно на таблото, тъй като допусна пробив и малко по-късно резултатът бе изравнен за 3:3.

Въпреки развоя Джокович не бе доволен от играта си. След като загуби следващия гейм при сервис на съперника той изрази емоциите с викове и жестове. Битката на корта стана все по-ожесточена и повечето точки са печелени след впечатляващи удари. Никой не бе готов да допусне слабост. Сетът отиваше към тайбрек, когато в неговия край Новак се пропука. Той не издържа на напрежението, допусна пробив и загуби сета с 5:7.

След като поведе в сетовете, Вавринка имаше сериозно психологическо предимство. Във втория гейм Джокович получи схващане и въпреки опитите си да удържи гейма, бе пробит. Швейцарецът поведе с 3:0, а състоянието на съперника му ставаше все по-тежко. Новак все по-трудно се предвижваше и се опитваше да съкрати точките. Той успя да измъкне следващия гейм и поиска медицински таймаут, който бе доста спорен. Според правилата медик няма право да се намесва при схващания. Освен това таймаутът му бе даден след четвъртия гейм, а не при следващата почивка. Джокович посочи като причина проблем с палците на краката, което също предизвика възмущение.

Цялата ситуация не наруши концентрацията на Вавринка и той продължи да печели геймове. Новак отново получи медицинска помощ и продължи да се бори, но бе очевидно, че вече няма сили да се противопостави на съперника. Така след почти четири часа игра Стан успя да сложи точка на спора. Преди да получи трофея той мина през трибуните, за да стигне до своя щаб.

Преди срещата бяха почетени американските военни по повод 11 септември - датата, на която преди 15 години Ню Йорк понесе множество жертви след терористичните атаки.

Сред публиката бе двукратната носителка на Оскар Хилари Суонк, която е почитател на тениса и редовен посетител на големите финали.

На трибуните бе и колегата й Леонардо ДиКаприо.

Въпреки спекулациите за личните проблеми на Джокович съпругата му Йелена преживяваше всяка точка.

Така с поредния епичен сблъсък между Джокович и Вавринка бе сложен край на поредното издание на US Open, което отново предложи много емоции, блестящи отигравания, обрати и красиви гледки от Ню Йорк.