Украйна победи България на старта на квалификациите

Националният отбор на България започна със загуба квалификациите за ЕвроБаскет 2017. В официалния дебют на Любомир Минчев като селекционер неговите възпитаници отстъпиха на Украйна в Киев с 69:79, а основната причина за загубата бе далеч по-слабото представяне на трикольорите през първото полувреме на двубоя.

Следващият двубой на българския тим в група Е е в събота в Ботевград, когато у нас ще гостува Словения.

Началото за българските национали бе далеч от добро, след като домакините бързо нанизаха девет безответни точки. Първите точки за нашите дойдоха след повече от триминутна суша, когато Везенков вкара на два пъти от линията за 2:9, а първият кош от игра дойде чак след 5 минути. Украинците продължиха да имат превъзходство и преднината им достигна двуфицрено измерение, но нападението на българите се раздвижи след влизането на Лилов и Захариев и така след края на тази четвърт дистанцията бе 7 точки - 10:17.

Родните национали задържаха инерцията от края на предходния период и бързо се доближиха до 16:20, но последва мълниеносна серия на Украйна - 14-2 за 18:34. Домакините наложиха тотална доминация в подкошието, където българите така и не успяха да спрат Фесенко и Кравцов. След едно изиграно полувреме изоставането на България бе 17 точки - 25:42.

Украйна продължи да държи нещата в свои ръце, а единственият плюс за българите в тази четвърт бе по-добрата стрелба от тройката спрямо първото полувреме. Разликата в полза на украинските играчи продължи да бъде двуцифрена, а три минути преди края на частта достигна 20 точки за 41:61. Все пак българските национали свалиха пасива си до 16 точки и 47:63 след 30 минути, печелейки тази част с 22:21.

В заключителните 10 минути нашите се хвърлиха на финален щурм и след индивидуални проблясъци намалиха част от изоставането си. В крайна сметка след 40 минути игра финалният изход на срещата Киев не бе в полза на България и представителния ни тим отстъпи с точно 10 точки - 69:79.

Чавдар Костов вкара 16 точки за България, Александър Янев добави 15, а Иван Лилов - 13. Дий Бост записа едва 4 точки и 4 асистенции в първата си официална среща с родния екип, докато Александър Везенков вкара 9 точки, овладя 4 борби и направи 3 асистенции, но нямаше ден в стрелбата от игра (30%).

Високите играчи на Украйна в лицето на Кирило Фесенко и Слава Кравцов бяха с ключов принос за победата на родината си. Фесенко вкара 15 точки и овладя 10 борби, докато Кравцов остана с 13 точки и 6 борби. Руслан Отверченко приключи с 13.

УКРАЙНА - БЪЛГАРИЯ 79:69 (17:10, 25:15, 21:22, 16:22)

УКРАЙНА: Денис Лукашов 8, Вячеслав Бобров 6, Володимир Кониев 3 Слава Кравцов 13, Кирило Фесенко 15 (Руслан Отверченко 14, Клим Артамонов 2, Олександр Мишула, Олександр Липовий 12, Максим Корнийенко 3, Олександр Рябчук 3)

БЪЛГАРИЯ: Дий Бост 4, Чавдар Костов 16, Павлин Иванов, Александър Везенков 9, Велислав Гълъбов (Станимир Маринов, Иван Лилов 13, Асен Великов 2, Станислав Ваклинов 6, Александър Янев 15, Христо Захариев 4)