Мейте спечели спринта на 100 метра в Париж

Бен Юсеф Мейте от Кот Д'Ивоар спечели спринта на 100 метра при мъжете от турнира по лека атлетика от Диамантена лига във френската столица Париж. Мейте, който завърши шести на 100 метра на олимпийските игри в Рио де Жанейро, финишира за 9.96 секунди. Втори се класира Акани Симбине (Южна Африка) с 10.00 секунди, а трети е Чуранди Мартина (Холандия) с 10.01 секунди. Американецът Майк Роджърс се нареди едва седми с 10.14 секунди.

На турнира в Париж участваха 8 олимпийски шампиони и общо 25 медалисти от Игрите в Рио. Рут Джебет от Бахрейн постави нов световен рекорд в бягането на 3000 метра стипълчейз на състезанието от Диамантената лига по лека атлетика в Париж. 19-годишната Джебет, олимпийска шампионка в дисциплината от Рио 2016, триумфира с време 8:52.78 минути, с което подобри с почти 6 секунди старото върхово постижение на Гулнара Галкина (Русия) от 8.58.81 минути от финала на Олимпийските игри в Пекин през 2008 година.

Олимпийската вицешампионка на скок височина Мирела Демирева завърши на шесто място. Българката преодоля 190 сантиметра от първи опит. Победителка стана олимипйската шампионка Рут Бейтия (Испания) със 198 сантиметра, следвана от Ливърн Спенсър (Санта Лучия) със лично постижение за сезона от 196 сантиметра и Алесия Трост (Италия) със 193 сантиметра.

Олимппийската шампионка Сандра Перкович (Хърватия) спечели на диск с 67.62 метра. След нея останаха другите две олимпийски медалистки от Рио 2016, при това в същия ред - Мелина Робер-Мишон (Франция) с 64.36 метра и Дениа Кабайеро (Куба) с 61.98 метра. Американката Тиана Бартолета, която взе титлата в скока на дължина в Рио с личен рекорд 7.17 метра, се класира едва седма с 6.28 метра. Победителка стана бронзовата медалистка от Рио 2016 Ивана Шпанович (Сърбия) с 6.90 метра. Рускинята Даря Клишина се нареди пета с 6.51 метра.

Останалите шампиони от Рио, които не спечелиха във френската столица, са Фейт Кипйегон (втора на 1500 метра), Керън Клемънт (втори на 400 метра с препятствия), Райън Краузър (втори на гюле) и Томас Рьолер (трети на копие). При мъжете победител на 800 метра стана Алфред Кипкетер (Кения) с 1:42.87 секунди, а на 3000 метра триумфира Йомиф Кеджелча (Етиопия) със 7:28.19 секунди. Световният шампион Николас Бет (Кения) беше най-бърз на 400 метра с препятствия - 48.01 секунди, а Керън Клемънт остана с 48.19 секунди.

Олимпийският вицешампион Рено Лавийени (Франция) беше без сериозна конкуренция в овчарския скок и спечели с 5.93 метра. Бронзовият медалист от Рио Томас Уолш (Нова Зеландия) победи в тласкането на гюле с 22.00 метра, което е нов рекорд на турнира. Олимпийският шампион Райън Краузър (САЩ) се нареди втори с 21.99 метра. Крис Картър (САЩ) спечели на троен скок с 16.92 метра, а на копие победител е Якуб Вадлеч (Чехия) с 88.02 метра. Олимпийският шампион Томас Рьолер (Германия) е трети с 84.16 метра.

Световната шампионка и сребърна медалистка от Рио 2016 Дафне Схипърс (Холандия) спечели спринта на 200 метра с 22.13 секунди. След нея финишира британката Дезире Хенри с личен рекорд 22.46 секунди, а трета американката Джена Прандини с 22.48 секунди. Световната рекордьорка на 100 метра с претствия Кендра Харисън (САЩ) триуфмира в дисциплината в Париж с 12.44 секунди. На 400 метра спечели Наташа Хейстинг (САЩ) с 50.06 секунди, а на 1500 метра победителка стана Лора Мюир (Великобритания) с 3:55.22 минути.