Ботев (Пд) с втора победа за сезона, защитник лиши Нафтата от точката (видео)

Претърпелият редица промени на спортно-техническо ниво в последните часове отбор на Ботев (Пловдив) записа втория си успех през новия сезон в Първа професионална лига. В двубой от петия кръг на родния футболен шампионат "жълто-черните" спечелиха с 2:1 домакинството си на Нефтохимик (Бургас). Трите точки напълно заслужено отидоха в лагера на "канарчетата", които сътвориха всичко по-интересно и красиво в срещата.

Първо Жоао Пауло откри резултата в 14-ата минута след изключителен извеждащ пас на капитана Тодор Неделев. В края на първата част обаче - в 41-ата минута, гостите от "Лазур" изравниха резултата чрез Костадин Велков и съхраниха шансовете си да откраднат поне точката от Коматево. По ирония на съдбата обаче победният гол за Ботев падна не след прецизни действия на "канарчетата" в атака, а след кошмарна грешка в защитата на съперника в 55-ата минута.

От нея се възползва миналият през съставите на ЦСКА и Лудогорец Иван Стоянов, който асистира на Серкан Юсен за оказалото се победно второ попадение в срещата. С този успех на домашна сцена двукратният шампион на България събра 7 точки в актива си и се изкачи до седмото място във временното класиране. Завърналият се в елита Нефтохимик пък остава 11-и, с 4 точки на сметката си.

Още преди да е изтекъл четвърт час игра, домакините от Пловдив вече имаха гол аванс. Капитанът на "жълто-черните" Тодор Неделев прехвърли по изключителен начин цялата защита на Нефтохимик и изведе сам срещу вратаря Жоао Паоло. За бразилеца не бе никак трудно да мушне топката покрай Янко Георгиев и да открие резултата - 1:0 за Ботев.

Десет по-късно “канарчетата” можеха да удвоят аванса си, а самият Неделев да запише името си сред голмайсторите. Техничарят изпълни по отличен начин пряк свободен удар, но Георгиев, с риск дори да се контузи тежко, след като се удари в гредата, успя да избие. В края на първата част обаче, при едно разбъркване в наказателното поле на домакините, защитникът Костадин Велков се оказа свободен на задната греда и без проблеми успя с глава да оплете топката в мрежата зад Георги Георгиев.

Десет минути след подновяването на играта завърналият се в България с екипа на Нефтохимик сръбски защитник Марко Ранджелович допусна кошмарна грешка, като вместо да върне топката с глава към Георгиев, я подари на Иван Стоянов. Двукратният шампион на "А" група с Лудогорец не се поколеба да се възползва от подаръка и моментално намери съотборника си Серкан Юсеин, за когото не бе проблем да се разпише на опразнената врата.

Четири по-късно воденият от Николай Киров днес отбор можеше да отбележи изключително красив трети гол. Голмайсторът Жоао Пауло пое топката в половината на "шейховете", след което напредна и от далечна дистанция нанесе изключително силен и плътен удар. Янко Георгиев обаче се разпъна максимално и със сетни усилия успя с върха на пръстите си да отклони топката. Тя обаче се отби в напречната греда и се върна обратно към тялото на вратаря. За негов късмет, след получилия се рикошет, топката мина на сантиметри встрани от левия му страничен стълб и излезе в ъглов удар.

В 84-ата минута отново Иван Стоянов бе сред главните действащи лица. Нападателят можеше да сложи точка на спора, но останал сам очи в очи с Георгиев, подходи твърде несериозно към ситуацията и стреля право в тялото на стража. При последвалата добавка пък голмайсторът Жоао Пауло не успя да намери очертанията на вратата. Все пак, въпреки пропуска на атакуващото дуо, "жълто-черните" се поздравиха с победата и трите точки.

Ботев (Пд) - Нефтохимик 2:1