Вики Томова с победа в дебюта си на Голям шлем

Виктория Томова записа победа в дебюта си на турнир от Големия шлем. 21-годишната българка започна успешно квалификациите на US Open, след като спечели с 6:4, 6:2 срещу Тамира Пашек от Австрия след 1 час и 39 минути игра.

Виктория, която в момента е 177-а в света, си осигури 20 точки за световната ранглиста. Следващата й съперничка ще е рускинята Екатерина Александрова, която победи представителката на домакините със 7:6(4), 2:6, 6:3. 21-годишната Александрова заема 149-о място в ранглистата.

Австрийката, която е бивша номер 26 в света, бе поставена под номер 3 в пресявките на Откритото първенство на САЩ. Томова обаче успя да й се противопостави по най-добрия начин, въпреки че бе изнервена в началото и не започна добре срещата.

Вики направи три двойни грешки още в първия гейм, в който допусна пробив. Последва изпълнен с обрати гейм, продължил около 15 минути. В него българката пропусна шест възможности за пробив и се стигна до 9 равенства. В крайна сметка Пашек го измъкна, а в следващия стигна до нови два шанса за пробив. След четири поредни точки Томова го спечели за 1:2. Австрийката поведе с 4:1 и изглеждаше, че контролира събитията на корта.

Виктория обаче бе на различно мнение. Тя стигна до първия си пробив в шестия гейм, а след това трябваше да спасява сервиса си от 0:40 и го направи с пет поредни точки. Серията продължи до осем поредни спечелени отигравания и малко по-късно софиянката изравни за 4:4. Развоят на срещата й даде психологическо предимство, а играта й ставаше все по-уверена. Томова продължи с гейм на нула и нов пробив. След тежък гейм при четвъртия си сетбол тя затвори първата част с 6:4.

Във втория сет Вики доминираше. Тя проби два пъти на нула за 2:0 и за 3:1, като напълно контролираше събитията на корта. В седмия гейм трябваше да спасява две точки за пробив, но взе сервис гейма си, а малко по-късно при третия си мачбол стигна до крайния успех.