България на секунди от финала за икономично шофиране на Volvo (Видео)

Професионалният шофьор Стефан Памуклийски представи България на финалите в шампионата на Volvo Trucks за икономично шофиране и за малко не успя да пребори останалите 9 финалисти от Централна и Източна Европа. Шампион от този кръг бе чехът Томаш Хорчичка, който демонстрира завидни умения като най-ефективен водач и стана регионален шампион в тазгодишното издание на The Drivers' Fuel Challenge и носител на голямата награда - нов автомобил Volvo V40 R Design. От второ до четвърто място се класираха съответно Флориан Олтену от Румъния, Емир Салихович от Босна и Горан Желович от Словения. Те си завоюваха правото да представят региона на глобалния финал в Швеция, който ще се проведе на 9 септември.

Събитието се състоя на пистата "Хунгароринг" в Унгария, която няколко седмици преди това бе домакин и на кръг от Формула 1. Шофьорите имаха на пръв поглед проста задача - да направят три обиколки с Volvo FH с 13-литров двигател с 500 кс и I-Shift Dual Clutch (първата при товарните автомобили автоматизирана скоростна кутия с два съединителя, която наподобява използваните в състезателните автомобили). Трасето е с дължина 4.381 км, има 14 завоя, спускания и изкачвания, и най-бързата записана обиколка него е на Михаел Шумахер от 1:19.071 минути с Ф1 болид, но тук целта не беше толкова скорост. Шофьорите трябваше да влязат в ограничението от 17 минути с възможно най-малко гориво.

Държавите, които взеха участие, бяха Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Македония, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения, а за място на този финал са се борили над 2500 участиници. Победителят от състезанието, Томаш Хорчичка от Чехия, който постигна най-ниския разход на гориво от 4,84 л, средна скорост 47,10 км/ч и време 16:45 минути, спечели титлата Шампион на Централна Източна Европа в The Drivers' Fuel Challenge 2016 и нов лек автомобил Volvo V40 R Design. Българинът Стефан Памуклийски се размина на няколко секунди от това да се бори за място на финала в Швеция:

"Желанието ми беше да класирам България в челната четворка, но пистата беше изключително трудна и времето ми изигра лоша шега. За топ класиране се изискваше точна стратегия, до известна степен математика, а не само шофьорски умения", сподели Памуклийски след финала.

Стефан е роден в Благоевград и е съсобственик в семейната транспортна фирма заедно с баща си и брат си - Мост81. Започват с един камион, а тази година се надяват да стигнат до 20. Преди състезанието в Унгария беше спокоен, концентриран и уверен независимо, че не кара Volvo всеки ден като повечето от останалите участници. Имаше подкрепата на брат си и баща си, както и на всички нас от медиите. В жребия преди старта той изтегли номер 10 и от една страна имаше възможността да наблюдава останалите, от друга, напрежението растеше. В крайна сметка Стефан се представи добре, поддържайки ниска скорост и умерен разход, но на финала не успя да влезе във времето.

На 9-ти септември, четиримата най-добри шофьори от регионалния финал на Централна и Източна Европа ще бъдат изправени пред още по-сериозно предизвикателство. Те ще се борят за световната титла за икономично шофиране на камиони на глобалния финал на състезанието в Гьотеборг, Швеция.