Испания грабна бронза в Рио след изключителна драма срещу Австралия

Мъжкият национален отбор по баскетбол на Испания спечели бронзовите медали на Олимпийските игри в Рио де Жанейро, след като се наложи в малкия финал на турнира срещу Австралия с 89:88 (23:17, 17:21, 27:26; 22:24).

Над всички в селекцията на Серджо Скариоло отново беше неуморният Пау Гасол, който приключи с "дабъл-дабъл" - 31 точки и 11 борби, Никола Миротич добави 14 точки, а Серхио Родригес и Руди Фернандес приключиха съответно с по 11 и 10 точки.

Пати Милс беше най-резултатен за символичните домакини - 30 точки, Дейвид Андерен добави 15 точки, а Раян Брокхоф и Брок Мотум се отличиха съответно с по 13 и 12 точки.

Резултатът в срещата за бронзовите медали на Олимпийските игри в Рио 2016 бе открит от символичните домакини от Австралия, но в следващите близо четири минути баскетболистите на "Ла Фурия" поеха контрол и поведоха с 6:2. Отговорът на "кенгурата" не закъсня - тройка на Пати Милс, но под другия кош Гасол и Миротич бяха безпогрешни за 11:5 в средата на частта. В оставащото време испанците демонстрираха добра организация и под двата коша, а това им позволи и да съхранят преднината си след първите десет минути.

Вторият период започна с размяна на успешни атаки, като разликата от 5-6 точки се запази непроменена. Последваха силни моменти за испанците, които използваха добре грешките на съперника, а Клавер и Гасол добавиха нови точки към сметките си за 40:28. В оставащите три минути ролите се размениха, като австралийците поеха инициативата, а Андерсън бе в основата на серия от 10:0, с която разликата бе стопена до само две точки - 38:40 след 20 минути игра.

Австралия стигна до пълен обрат в началото на третата четвърт благодарение на Милс и Делаведова - 43:42. Испания успя почти веднага да изравни резултата, а малко след средата на частта Фернандес вкара тройка за 57:54 в полза на "Ла Фурия", като този път иберийците успяха да задържат крехката си преднина и да влязат в заключителните десет минути с аванс от три точки - 67:64.

На старта на последната четвърт Родригес наниза стрелба от далечно разстояние за 70:64, но Австралия отговори подобаващо със серия от 6:0 и резултатът отново бе равен – 70:70. В следващите минути двата отбора се захапаха в здрава битка за всеки сантиметър от терена, като лидерството смени притежателя си общо девет пъти, а 1:03 минути преди сирената резултатът бе 85:84 в полза на Испания. В оставащото време драмата бе пълна, а 9.7 секунди „кенгурата“ се виждаха като победители след две точки на Бейнс и 88:87. Серджо Скариоло взе прекъсване, а след подновяването на играта Родригес бе безпогрешен от линията за наказателни удари, докато в последната си атака австралийците сбъркаха и последния съдийски сигнал прозвуча при 89:88 в полза на Испания.

АВСТРАЛИЯ - ИСПАНИЯ 88:89 (17:23, 21:17, 26:27; 24:22)

Австралия: Милс 30, Ингълс 4, Делаведова 6,Бейнс 6, Богът 2 (Гулдинг, Брокхоф 13, Беърстоу, Лиш, Андерсен 15, Мотум 12, Мартин)

Испания: Гасол 31, Фернандес 10, Люл 2, Миротич 14, Рубио 3 (Родригес 11, Наваро 3, Калдерон, Рейес 7, Клавер 6, Ернангомес 2, Абринес)