Яноне с първа победа в MotoGP, Маркес и Роси останаха извън подиума!

Стартиралият от полпозишън Андреа Яноне записа първата победа в MotoGP в кариерата си с общо време от 39:46.255 минути. Напрегнатата борба между двамата състезатели на Ducati остави неговия съотборник Андреа Довициозо на второ място. Това е не само първата победа за отбора от 2010 година насам, а и първият им двоен подиум от 2007, като и двете им постижения бяха на пистата "Филип Айлънд". "Ред Бул Ринг" и австрийският кръг от календара на MotoGP обаче също ще останат в историята на италианския отбор днес. Предимството на Ducati бе огромно и това си личи по времената, с които финишираха останалите състезатели – най-близкият до тях Лоренсо бе с повече от три секунди по-бавен. Неговият съотборник от Yamaha Роси остана четвърти, въпреки че стартира от втора позиция. Маркес не успя да се пребори с противниците си и за първи път през сезон 2016 неговите усилия не бяха достатъчни за качване на подиума - финишира пети на 11 секунди зад Яноне.

В топ 5 през цялото време бяха Довициозо, Яноне, Роси, Лоренсо и Маркес. Довициозо поведе още през първата обиколка. След още няколко Лоренсо, който бе изпреварил Роси, атакува второто място, но за кратко. Яноне показа предимството на машината си на това трасе и преднината на Лоренсо не бе за дълго. Девет обиколки преди финала Яноне атакува и излезе начело, а след още пет записа и най-бързата обиколка на "Ред Бул Ринг" изобщо. Маверик Винялес бе най-бърз за Suzuki и остана шести. Педроса, Рединг, Смит и Пол Еспергаро допълват топ 10, но с голямо изоставане.

Гран При на Австрия 2016

Ектор Барбера бе дисквалифициран още в началото, а Алейш Еспергаро бе единственият, който се отказа в хода на състезанието. Юджийн Лавърти се справяше много добре и се движеше в средата, но удар в последната обиколка го остави 18-и. Джак Милър изобщо не взе участие след катастрофа в загрявката сутринта и бе отведен в болница, където стана ясно, че има фрактура на лявата китка на ръката и наранявания на гръбначния стълб.

"Много е трудно да опиша емоциите си. Благодаря на целия екип на Ducati. Представянето на всички ни бе невероятно", сподели Яноне веднага след последната обиколка.

Временният водач в класирането Маркес смята, че травмата на рамото му след катастрофата по време на третата тренировка, е това, което оказа най-силно влияние върху карането му и му попречи да постигне нещо повече на пистата.