България на крачка от класиране на Световното

Волейболистките от националния отбор на България до 22 години са на крачка от класиране за Световното първенство през 2017 година в Словения. Момичетата на селекционера Николай Иванов записаха трета победа на световната квалификация, след като надиграха Полша с 3:0 (25:17, 25:20, 26:24) в четвъртата си среща на турнира, игран този следобед в зала "Владе Дивац" в сръбския град Върнячка Баня.

Така България излезе начело във временното класиране преди останалите два мача днес, след като има 3 победи, 1 загуба и 9 точки. Българските "лъвици" има реални шансове да завършат на едно от първите две места в крайното класиране и да спечелят виза за Мондиала догодина. "Дружина полска" пък остана на 4-о място с 2 победи, 2 загуби, 5 точки и само теоретични шансове за класиране. Утре (31 юли) българките ще изиграят последния си решаващ мач на квалификацията срещу фаворита Турция, който има 2 победи и 1 загуба, а по-късно днес играе срещу домакините от Сърбия. Двубоят е отново от 16,00 часа българско време.

Първият гейм бе равностоен до 3:3, след което постепенно българските момичета започнаха да налагат играта си, за да го спечелят с убедителното 25:17. Във втората част България напълно контролираше играта и поведе с 20:11. Последва леко отпускане, но в крайна сметка българските "лъвици" го затвориха в своя полза при 25:20 след поредна силна атака на капитанката Гергана Димитрова. В началото на третия гейм България дръпна с внушителното 10:0 след серия от отлични сервиси на разпределителката Мирела Шахпазова. Отново последва отпускане, което позволи на полякините първо да намалят изоставането си, а след това дори да стигнат до 24:24. Все пак България измъкна гейма с 26:24 и спечели с 3:0.

Най-полезна за българския тим отново бе капитанката Гергана Димитрова с 15 точки (2 аса, 38% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане), а Силвана Чаушева добави още 12 точки (1 блок, 1 ас и 37% ефективност в атака) за победата. За "Дружина полска" над всички бе Малгожата Яшек със страхотните 20 точки (4 блока, 2 аса и 50% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 0:3 (17:25, 20:25, 24:26)
ПОЛША: Алисия Грабка 3, Малвина Смажек 3, Мартина Грайбер 4, Юлия Твардовска 4, Малгожата Яшек 20, Корнелия Москва 5 - Адрианна Адамек-либеро (Клаудия Гжелак 4, Моника Боциек, Магдалена Дамаске, Паулина Балдига, Марта Зьолковска 3)
Старши-треньор: Валдемар Кавка
БЪЛГАРИЯ: Мирела Шахпазова 2, Силвана Чаушева 12, Гергана Димитрова 15, Мирослава Паскова 8, Ивета Станчулова 5, Мария Данчева 6 - Жана Тодорова-либеро 1 (Елица Баракова, Веселина Григорова)
Старши-треньор: Николай Иванов.