България запази шансове след 3:0 над Хърватия

Волейболистките от националния отбор на България до 22 години постигнаха важна втора победа на световната квалификация за тази възраст в Сърбия. Момичетата на селекционера Николай Иванов без особени проблеми Хърватия с 3:0 (25:11, 25:12, 28:26) в третия си мач на турнира, игран този следобед в зала "Владе Дивац" в град Върнячка Баня.

По този начин България има 2 победи, 1 загуба и 6 точки, с което запази шансове за първите две места в крайното класиране и съответно спечелване на виза за Световното първенство през 2017 година в Словения. Хърватия пък допусна трета поредна загуба и е на последното 6-о място. Утре (30 юли) българките ще изиграят предпоследната си 4-а среща на квалификацията срещу непретенциозния тим на Полша, който по-късно тази вечер играе с домакините от Сърбия. Двубоят е отново от 16,00 часа българско време.

Едва 19 минути бяха необходими на българските момичета, за да вземат първия гейм с разгромното 25:11. Отличните сервиси на Мирослава Паскова, Мария Данчева и Гергана Димитрова създаваха големи главоболия на хърватките и България поведе с 2:0 след 25:12. Най-големи затруднения българките изпитаха в третия гейм, в който Хърватия достигна и до два геймбола при 24:22. Българските "лъвиците" обаче успяха да изравнят при 24:24, след като на терена се появи за блокада Веселина Григорова. В крайна сметка България спечели гейма с 28:26 при третия си мачбол и мача с 3:0.

Най-полезна за българския тим отново бе капитанката Гергана Димитрова със 17 точки (2 блока, 1 ас, 41% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане), а Мирослава Паскова добави още 12 точки (1 блок, 4 аса, 50% ефективност в атака и 10% перфектно посрещане) за победата. За хърватките Антония Волмут завърши с едва 7 точки.

БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ 3:0 (25:11, 25:12, 28:26)
БЪЛГАРИЯ: Мирела Шахпазова 1, Силвана Чаушева 9, Гергана Димитрова 17, Мирослава Паскова 12, Ивета Станчулова 3, Мария Данчева 9 - Жана Тодорова-либеро (Веселина Григорова)
Старши-треньор: Николай Иванов
ХЪРВАТИЯ: Клара Перич 1, Динка Кулич 3, Антония Волмут 7, Лучия Млинар 5, Ема Струняк 4, Астрид Попич 2 - Рене Сайн-либеро (Катарина Павичич 1, Леа Цветнич, Бруна Ана Вранкович 3, Луана Божич 5)
Старши-треньор: Мирослав Аксентийевич.