Григор Димитров прекъсна негативната си серия (галерия)

Григор Димитров сложи край на негативната си серия от две поредни загуби, след като победи 107-ия в света японец Юичи Сугита с 5:7, 7:6 (5), 6:4 на старта на турнира от сериите "Мастърс 1000" в Торонто (Кан). Във втория кръг българинът ще играе с участващия с "уайлд кард" представител на домакините Денис Шаповалов, който сензационно отстрани 11-ия поставен в схемата Ник Кирьос от Австралия.

Първата ракета на България, който е 40-и в света в момента, пази добри спомени от Канада. Той игра на полуфиналите през 2014 г. Тогава той отстъпи на Жо-Вилфред Цонга в спор за място на финала след най-доброто си представяне на турнира.
Григор се мъчи с японец на старта в Торонто
Двубоят започна по кошмарен начин за Димитров, като в първия сет по нищо не си личеше, че той е фаворит за спечелване на победата. Японецът постигна пробив още в първия гейм, след което го затвърди и малко след това постигна и втори брейк. Григор продължи да греши и подари и четвъртия гейм на Сугита, преди да спечели първото си подаване в сета при 1:4. В следващия гейм Григор изоставаше с 0:30, но се разигра и успя да изравни и стигна до точка за пробив, но японецът се спаси и взе подаването си.

Григор заигра по-освободено и на моменти имаше проблясъци от най-добрите си години. Той спечели подаваето си, след които постигна и първи пробив. Григор продължи да се бори и взе и следващите два гейма, за да се стигне до равенство 5:5. Японецът показа железни нерви и макар Григор да намали грешките си, успя да върне пробива, а след това и да спечели подаването си, с което записа първия сет на сметката си. В началото на втория сет двамата тенисисти си размениха по един пробив, като редуваха фрапантни грешки и добри отигравания. Японецът отново взе предимство и поведе с 3:1 след пробив и спечелено подаване.
Този момент беше крайъгълният камък в двубоя. Изправен пред угрозата от ранно отпадане, Григор вдигна нивото си на игра, спечели сервис гейма си, след което постигна пробив, а в следващото разиграване поведе за първи път в мача. Последва разиграване от 21 удара, като нова грешка на Григор позволи на Сугита да вземе гейма. При 6:5 Димитров стигна до сетбол при сервис на Сугита, но японецът го изненада и пласира ас от втори начален удар. Последва тайбрек, в който японецът бързо поведе с 4:1, като се възползваше от нервността на Григор. Напрежението отново се оказа ползотворно за българина, който се доближи на точка от Сугита при 4:5.

Нервите на японеца не издържаха и той прати две топки в аут, а Григор стигна до сетбол и затвори частта още при първата възможност.
Решителната трета част тръгна спокойно до 2:2, когато Григор първи стигна до пробив и спечели психологическата битка. До края той печелеше подаванията без затруднения и логично се поздрави с успеха след 148 минути игра. Победата беше първа за Григор от 30 юни насам, когато победи в оспорвана битка французина Жил Симон в 1/16-финалите на "Уимбълдън".