Два медала за България от Евро 2016 по таекуондо

Националният отбор на България завоюва два медала от провелото се в Грозни (Чечня) Европейско първенство по таекуондо. Никол Чорбанова в категория 49 кг спечели сребърен медал от първия състезателен ден. Българката премина през гъркиня в елиминационния кръг, след това отказа украинка на четвъртфинала, побеждавайки я с техническо превъзходство, инфарктно взе победата с 3:2 в полуфиналната среща, но загуби финала от германка. С този медал Никол става трикратна европейска медалистка, предишните и успехи са от европейски първенства в същия формат през 2014 и 2015 г.

Състезателят на СК Гладиатор Митко Джорджев спечели бронзов медал. В първият си мач Митко надигра категорично представител на Косово с 10:1. Втората среща с представител на Гърция бе оспорвана, но българинът успя да победи с 14:13, като 30 секунди преди края на мача неговия опонент водеше с 6 точки, но Джорджев се събра, показа воля и обърна резултата.

На четвъртфинал дупничанинът победи представител на Израел, който е един от водещите състезатели в света, но Джорджев с тактика и дисциплина на провеждане на срещата победи със 7:5. На полуфинала Митко Джорджев се изправи срещу представител на Русия, като една минута преди края водеше с 4:3, но за момент изгуби концентрация и руснакът обърна развоя на срещата. Митко Джорджев е водач в световната ранглиста за юноши в категория до 68-килограма.

Останалите състезатели се представиха достойно, но не успяха да спечелят медали. Калоян Бинев и Димитър Кобаков в категория 58 кг спечелиха по една среща – Бинев надделя над грък, а Кобаков спечели служебно срещата си срещу представител на Косово. В следвация кръг и двамата ни национали загубиха от състезатели на Турция. Четвъртият ни таекуондист за деня – Мартин Гърков (58 кг) излезе срещу силен руснак, но не успя да се поздрави с победата и отпадна от състезанието. Даниел Турнов (68 кг) и Георги Стоянов (68 кг) също не успяха да се справят със своите съперници от Гърция.

Днес в надпреварата се включва и последният ни участник - Йордан Колев (80 кг). Надеждите са за медал в тази категория. Националът ни е европейски вицешампион от миналата година и любимец на публиката. Атрактивният ни състезател ще се изправи срещу беларусин в първия кръг.

В края на месец септември в Дупница ще се проведе Балканското първенство по таекуондо, в което участие ще вземат над 700 състезатели.