Победа за България срещу Ирландия на ФИДЕ младежката олимпиада до 16 години

България постигна победа срещу отбора на Ирландия с 4:0 в четвъртия кръг от световната ФИДЕ младежка олимпиада за шахматисти до 16 години в Попрад. Преди това родните шахматисти надиграха с 3:1 тима на Южна Африка, но след това допуснаха две поредни загуби съответно срещу Гърция с 1,5:2,5 и Белгия с 2,5:1,5.

Представянето на българските състезатели до 4 кръг е както следва по дъски, започващи от първата:
Габриела Антова - 1 от 3; Матей Петков - 1,5 от 3; Лъчезар Йорданов - 3 от 4; Нургюл Салимова - 2,5 от 3; Калоян Попвасилев - 2 от 3.

В петия кръг българският отбор играе срещу Германия 3.

От 24 юли до 2 август в полската столица Варшава се провежда първото европейско отборно първенство за хора със зрителни увреждания (IBCA). Шампионатът е в 9 кръга по Швейцарска система. Контролата за игра е 120 минути на състезател за 40 хода с добавени по 60 минути до края на партията.

Участват 13 отбора. Всички партии се играят на "Брайлови шахматни дъски".
Българският отбор е на 9-а позиция в стартовия лист.

Представителите на България са: Расим Низам (капитан), Александър Тодоров, Йордан Кирилов Георгиев, 15-годишната Габриела Илиева и Георги Гергов (водач).

Отборът беше определен с решение на Управителният съвет на федерация "Спорт за хора със зрителни
увреждания". Българският отбор стартира със загуба в първи кръг срещу първия отбор на домакините. Във втори кръг българите играят срещу Великобритания.