Сърбия с историческа първа титла в Световната лига (ВИДЕО)

Националният волейболен отбор на Сърбия спечели историческа първа титла в Световната лига. Момчетата на Никола Гърбич успяха да играят категорично световния №1 Бразилия с 3:0 (25:22, 25:22, 25:21) в големия финал на финалния турнир, игран тази вечер пред около 5000 зрители в зала "Таурон Арена" в полския град Краков.

Така след пет загубени финала, "плавите" най-накрая спечелиха така мечтаната титла от най-комерсиалния волейболен турнир. До сега сърбите имаха 5 сребърни медала и 3 бронза. Сърбия стана едва 9-ия отбор печелил Световната лига в историята. Сърбия успя да победи Бразилия на финал на Световната лига от четвъртия опит. До момента двата отбора се бяха срещали три пъти на финал в Лигата като бразилците винаги печелеха златните медали. От друга страна това бе 4-и пореден загубен финал за "Селесао" в Лигата след 2011, 2013 и 2014 година. По този начин Бразилия се размина с рекордна 10-а титла и има 9 златни, 6 сребърни и 4 бронзови медала в Лигата. По-рано тази вечер пък миналогодишните победители от Франция трябваше да се задоволят с бронза, след като биха Италия също с 3:0 в спора за 3-ото място.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за "плавите", които поведоха с 2:0 след атака и ас на Сречко Лисинац. Последваха две силни атаки на Уолъс Де Соуса и 2:2. Сърбия отново поведе с 4:2 след атака на Дражен Лубурич и блокада на Урош Ковачевич. "Селесао" отново изравни при 5:5 след атака на Рикардо Лукарели и блокада на Маурисио Соуса. Сърбите се оттеглиха на първата техническа пауза отново с две точки преднина - 8:6 след мощен ас на Марко Подрасчанин и блок на Лисинац. Нова атака на Лукарели и блокада на Уолъс и 8:8. Равенството се запази до 10:10, след което Сърбия за пореден път дръпна с две - 12:10. Бразилия веднага стигна до 13:13 след контра блок-аут на Лукарели. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за момчетата на Никола Гърбич след атака на Подрасчанин, контра на Марко Ивович и аут на Лукарели. Последваха атака в аут на Уолъс и силен ас на Ковачевич и 18:13. Сърбия успя да задържи преднината си до 22:18, след което без особени проблеми взе гейма с 25:22 след грешка от сервис на Маурисио Боржеш.

Втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Сърбия дръпна с 6:4 след грешка от сервис на Маурисио Боржеш и технично отиграване на Марко Ивович. Разликата леко нарасна до 8:5 след атака в аут на Рикардо Лукарели. Въпреки усилията на бразилците, сърбите запазиха преднината си и даже я увеличиха до 11:7 след контра блок-аут на Дражен Лубурич. Прекъсването, което поиска Бернардо Резенде, даде ефект и постепенно "Селесао" изравни при 12:12 след атака на Боржеш и блокада на Уолъс Де Соуса. "Плавите" си върнаха предимството при 15:13 след атака-пайп на Ивович и силен ас на Лубурич и с 16:14 след технично пускане на разпределителя Никола Йовович. Последваха две успешни контри на Ивович и Лубурич - 18:14 и втори тайм-аут за Бернардо Резенде. Предимството на сърбите нарасна до 20:15 след атака в аут на Уолъс. Бразилия успя да върне три точки за 20:18 след атака на Уолъс и два силни сервиса на Бруно Резенде. В крайна сметка Сърбия затвори гейма в своя полза при 25:22 след нова силна атака на Лубурич.

В началото на третия гейм Сърбия поведе с 2:0 след две отлични атаки на Урош Ковачевич. Разликата се запази и даже нарасна до 6:3 след технично отиграване на Марко Ивович. Въпреки тайм-аута за Бернардо Резенде, "плавите" продължиха да водят до 8:6 след блок-аут на Сречко Лисинац. Последваха атака на Уолъс Де Соуса и блокада на Луис Фелипе Фонтелеш, който влезе в игра в края на втората част, и 8:8. Сърбите си върнаха преднината при 11:9 след нова атака на Дражен Лубурич и ас на Лисинац. Разликата нарасна до 16:11 след ново технично отиграване на Ивович, блокада на разпределителя Никола Йовович и аут на Рикардо Лукарели. Преднината на сърбите продължи да расте до 18:12 след поредна атака на Ивович. Сърбия запази преднината си до 22:17 след грешка при мрежата на бразилците, след което успя да спечели гейма с 25:21 след сервис в аут на Едер Карбонера, а с това мача с 3:0 и историческата си първа титла в Световната лига.

Най-полезен за сръбския тим бе Марко Ивович с 16 точки (1 блок, 1 ас, 56% ефективност в атака и 48% перфектно посрещане), а Дражен Лубурич добави още 10 точки (2 аса и 42% ефективност в атака) за победата. За "Селесао" Уолъс Де Соуса завърши с 18 точки (2 блока, 1 ас и 58% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

СЪРБИЯ - БРАЗИЛИЯ 3:0 (25:22, 25:22, 25:21)

СЪРБИЯ: Никола Йовович 1, Дражен Лубурич 10, Урош Ковачевич 9, Марко Ивович 16, Сречко Лисинац 8, Марко Подрасчанин 7 - Невен Майсторович-либеро (Милош Никич)
Старши-треньор: Никола Гърбич
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 2, Уолъс Де Соуса 18, Рикардо Лукарели 11, Маурисио Боржеш 6, Маурисио Соуса 5, Лукаш Сааткамп 4 - Тиаго Брандъл-либеро (Уилям Аржона, Евандро Гера 1, Луис Фелипе Фонтелеш 4, Едер Карбонера 3)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.