Сесил Спайс: Каратанчева за миналото, правата на жените и "Спайс Гърлс"

Сесил Спайс: Каратанчева за миналото, правата на жените и "Спайс Гърлс"

Беше преди 20 години, на 8 юли, когато "Спайс Гърлс" ни казаха какво искат - какво наистина, наистина искат - когато пуснаха песента си "Wannabe", дебютният си сингъл, който разби рекорди по продажби и даде началото на световната слава на групата. Малцина си спомнят за периода на "Спайс Гърлс" с по-приятни чувства от бившата номер 35 в света Сесил Каратанчева.

"Бях на седем години и имахме видео вкъщи. Сещате се, старите видеа с големите видеокасети", разказва българката. - Баща ми взимаше касети под наем и един ден донесе Spice World. Няма нужда да казвам, но станах голям фен на групата от момента, в който гледах филма. Молех се на родителите ми да ми купят касетката с албума им. Когато татко купи нова кол, в която можеше да си пускаме дискове -  тогава исках диск на "Спайс Гърлс", за да мога да ги слушам в колата.

Години по-късно, когато влезе в политиката, баща ми даде интервю за национален всекидневник. Един от въпросите бе за любимата му музика и те бяха шокирани, когато той спомена "Спайс Гърлс". Той ги бе слушал толкова много с мен, че в един момент и той бе започнал да ги харесва."

Един от най-големите фенове на групата сред тенисистките, Каратанчева изгря на сценята през 2004 г., когато спечели сет срещу Мария Шарапова на турнира в Индиън Уелс. Тогава тя очарова представителите на медиите със своя разговорен английски. Това бе нещо, за което тогава тийнейджърката мечтаеше.

"За мен английският бе нещо екзотично, нещо ново, интересно и специално. Спомням си как си мислех един ден, че ще науча какво всички тези магически думи означават. Звуците на езика ме пращаха в един мой малък свят. Въпреки че вече съм почти на 27 години, това се случва и до днес", споделя Сесил.



Според Каратанчева постоянното въртене на песни като Wannabe, Say You'll Be There и Spice Up Your Life са й помогнали много за бързото научаване на езика и я карат да заобича музиката. Често си казва, че може да научи испански с помощта на Шакира.

"Музиката ми помогна да науча езика на света. Помогна ми да се свързвам с други неща, да слушам и да чета, а това ми помогна да израсна като личност. Според мен, колкото повече езици знаеш, толкова по-богат си.

Всичко започна, когато получих първия Уокмен. Смешно е, защото новото поколение сигурно нямат представа какво е това. Така че ще се опитам да го опиша: това е старомодно устройство, което представлява малка кутия, в която вкарваш малка касета и чрез него слушаш музика.

Първият, който получих, имаше касета в него, но аз така и не разбрах с каква музика беше. Единствената песен, която си спомням, е Let's Twist Again на Чъби Чекър. Слушах тази първа касета непрестанно докато, разбира се, получих албума на "Спайс Гърлс".



Не дълго след това Сесил започна да впечатлява с изявите си на корта. Тя спря Винъс Уилямс на "Ролан Гарос" през 2005 г. преди да загуби от Елена Лиховцева на четвъртфиналите. Бившата шампионка в Париж при девойките винаги е имала големи успехи на клея, а причината вероятно се крие подсъзнателно в Гери Халиуел или "Джинджър Спайс", любимката й от петте.

"Мисля, че всички фенове на групата си имаха любимка, някой, с който се чувстват свързани. Мисля, че това е една от причините за това да станат толкова успешни. Те имаха по нещо за всеки, нещо, с което да обединят младите момичета по света, нещо, което никой преди тях не бе правил, казва Каратанчева. - Гери беше моята любимка. В момента, в който гледах филма, тя стана нещо специално за мен. Така че, когато напусна, бях съкрушена, а сигурна съм и милиони други. Не си спомням къде бях в този момент, но това беше първият и последният път, когато съм се вълнувала толкова заради някоя група или музикант. Купих си албума след Гери, имаха някои добри песни, но не беше същото."

Подобно на "Спайс Гърлс" кариерата на Сесил бе спряна внезапно и то по начин, който я извади от кортовете, когато точно бе започнала. Отново музиката се оказа неизмерима утеха докато тя чакаше завръщането си.



"Когато се занимаваш с нещо, откакто си на пет години, и внезапно ти кажат, че трябва да спреш, трябва да намериш решение, нещо, което да ти помогне да не полудееш. Тренировките са лесни, аз бях в професионалния спорт, откакто съм на 14, а трябваше да спра на 16.

Музиката и книгите ми помогнаха да видя, че животът не е само тенис. Тенисът винаги ще приключи на даден етап. Това е спорт - нещо, създадено да забавлява хората. Животът обаче продължава и трябва да го използваш по възможно най-добрия начин и да бъдеш щастлив."

След няколко престоя в топ 100 след завръщането си в тениса през 2008 г., Сесил се чувства най-щастлива на корта, като отпразнува 10-годишнината от четвъртфинала си на "Ролан Гарос" с победа над бившата номер 1 Йелена Янкович през 2015 г. Извън корта тя е заменила уокмена с нещо по-модерно.

"Откакто измислиха Shazam, това страхотно приложение за телефони, който разпознава имената на песента и изпълнителя, съм толкова щастлива. Ако звукът ме грабне, нямам нужда от повече. Не ме интересува езика или стила. Музиката е музика. Не би трябвало да бъде ограничавана в жанрове. Аз слушам всичко, което ушите ми харесат. Толкова е просто", обяснява Сесил.



Връщайки се назад към дните на "Спайс Гърлс", Каратанчева не може да повярва колко бързо е отлетяло времето, но вярва, че групата и посланието им към жените са изпреварили времето си.

"Това беше движение. Групата имаше визия. Те бяха млади, независими и всяка имаше собствен стил. Във време, изпълнено с толкова сексуално съдържание, техните песни и видеоклипове бяха по-весели и игриви, а текстовете сърдечни и лесни за запомняне. Няколко години по-късно медиите се опитаха да омоловажат това. Казаха, че всичко е било една добра Пи Ар стратегия. Дори да е така, те бяха първите, които накараха моето поколение от момичета по света да се чувства добре с това, което са като личности. Петте изглеждаха напълно различно и имаха различен произход, но на сцената бяха едно цяло.

До ден днешен жените не са равнопоставени на мъжете. Все още сме натискани надолу в обществото. Винаги се опитваме да бъдем по-умни, по-бързи, по-красиви и по-успешни, но аз вярвам, че тези пет момичета отвориха "вратата" за да разберем, че ние сме това, което сме, и по определен начин винаги ще бъдем по-силни от мъжете. Ние имаме усещания, разбирания и възможности, които те никога няма да имат.

Говорейки като професионална тенисистка и знаейки колко работа, усилия и пот се изисква, за да си такъв, когато видя друга тенисистка, която роди и успява да бъде майка, съпруга и спортист, си мисля: "Уау, ние сме "Женската сила" и имаме "подправките", които да ни помогнат да се справим с всяка ситуация".

Така че могат да наричат "Спайс Гърлс" просто "захаросана" група за тийнейджъри, но те са много повече. Те донесоха ново усещане и послание, че жената може да бъде всичко, което пожелае, да изглежда по начина, по който иска, да прави, каквото поиска, и да се превърне в това, което иска - и това е ОК!

Всяко създание се е появило с идеята да има собствен избор за това, което иска да стане. Човечеството е променило това правило с времето, слагайки хората в кутии с надписи "това трябва да правиш", "така трябва да се държиш" и "това е прието за мъжете и това за жените". Мисля, че това е грешно. Дадена ни е свободна воля с причина и ако не нараняваш друго живо същество, вярвам, че всички трябва да сме свободни да избираме пътя си. Спайс Гърлс направиха точно това. Те изградиха своя път и направиха исторически неща. По този начин те представиха света.

Дейвид Кейн, WTA Insider

Последвайте каналите ни в:

Още от Тенис

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти