Цонга изплаши Мъри, но не го спря

Жо-Вилфред Цонга даде всичко от себе си, но и това не бе достатъчно, за да спре фаворита на домакините Анди Мъри. Световният номер 2 спечели с 7:6 (10), 6:1, 3:6, 4:6, 6:1след маратонска биткана централния корт на "Уимбълдън", продължила 3 часа и 53 минути.

Така Мъри отново достигна полуфиналите, където ще се изправи срещу Томаш Бердих. След отпадането на Новак Джокович шотландецът е с големи шансове за втора титла на "Ол Ингланд Клъб" след 2013 г. Цонга обаче днес му показа, че пътят до трофея въобще няма да бъде лесен.

Анди записа четвърта поредна победа над французина и 13-а от 15 мача, въпреки че загуби първите си сетове от началото на тазгодишното издание на "Уимбълдън". За Цонга пък това бе първа загуба в петсетов двубой на най-престижния тенис турнир.

Мъри започна по-добре мача и натискаше съперника. След няколко шансове за пробив Цонга му подари такъв в петия гейм след две двойни грешки. Анди обаче не се възползва, тъй като французинът вдигна нивото и изравни за 4:4. Световният номер 2 играеше предпазливо, а съперникът му постепенно намери ритъма си. Така се стигна до тайбрек, в който Цонга доминираше, но не успя да спечели. Шотландецът спаси три сетбола и след някои отлични разигравания стигна до успех с 12:10.

Оспорваният първи сет се отрази на Жо-Вилфред във втория. 31-годишният французин допусна много ранен пробив, а след това още един и скоро губеше с 0:5 след само 18 минути. Той все пак се записа с един гейм, но втората част вече си беше заминала.

Когато очакванията бяха, че Мъри ще затвори мача в три сета, Цонга намери сили и излезе с нови сили за третия сет. Няколко добри ретура, няколко грешки на Анди и съперникът му проби за 3:1. Това даде нова увереност на французина и той заигра още по-силно. Развитието на сета и грешките накараха шампиона от 2013 г. да демонстрира яда си, но постепенно той си върна концентрацията. Срещу себе си обаче вече имаше уверен тенисист и той не позволи грешки до края на сета, печелейки го с 6:3.

Мощните форхенди на Цонга и прецизните сервиси продължиха да затрудняват Мъри и в четвъртата част. Шотландецът обаче бе близо до успеха, след като проби и поведе с 4:2. Отговорът на Жо-Вилфред бе подобаващ - отлични атаки, връщане на пробива и 4:4 след много оспорван гейм. Това бе тежък удар за Анди и той веднага допусна втори пробив, а минути по-късно се озова в пети сет.

Надеждата на Великобритания измъкна труден и много важен гейм на старта на петата част. Той спаси шанс за пробив и изрева в посока на треньора си Иван Лендъл и жена си Ким. В следващия гейм той стигна до пробив и след това поведе с 3:0. В петия сет се видя, че Мъри е по-добра физическа форма от съперника си, който вече не можеше да поддържа това ниво на игра. Цонга допусна още един пробив и след пет загубени гейма се озова на ръба на отпадането. Французинът взе гейм на честта, но трябваше да напусне победен за радост на публиката.