Костова отстрани Каратанчева, Томова с нова победа

Елица Костова победи Сесил Каратанчева в български сблъсък от втория кръг на турнира с награден фонд 100 000 долара в Будапеща. Костова спечели с 6:4, 6:2 след час и 24 минути игра. За четвъртфиналите на турнира се класира и Виктория Томова, която отстрани Арина Сабаленка от Беларус след 7:6 (4), 6:4.

Костова и Томова си осигуриха по 25 точки за световната ранглиста, а Сесил си тръгва с 13. Следващата съперничка на Елица е Екатерине Горгодзе от Грузия, а Виктория ще се изправи срещу поставената под номер 5 Ребека Петерсон от Швеция.

Костова, която е 183-а в световната ранглиста, започна по-добре срещата и след ранен пробив поведе с 2:0, но последва серия на Каратанчева от четири поредни гейма. Сесил обаче допусна изравняване и този път серия от четири поредни гейма в полза на Елица и донесоха успеха в първия сет. Във втората част отново Костова имаше предимство. Тя поведе с 4:2, а още един пробив и малко по-късно тя стигна до крайния успех.

Виктория пък днес записа седма поредна победа и за първи път в кариерата си ще играе на четвъртфинал на турнир с награден фонд 100 000 долара. При силния вятър в унгарската столица тя успя да отстрани 189-ата в света Сабаленка. 18-годишната тенисистка от Беларус започна много агресивно, но в играта й имаше и много грешки. След почти 10-минутен гейм Томова успя да пробие още на старта, но резултатът веднага бе изравнен. 21-годишната софиянка след това поведе с 4:2, но отново допусна изравняване. След равностойна битка се стигна до тайбрек, в който Вики успя да спечели, като завърши сета с великолепен прехвърлящ удар.

Втората част започна прекрасно за българката. Тя постигна ранен пробив и поведе с 3:0. Тогава Сабаленка поиска медицински таймаут. Това сякаш не й помогна и тя загуби следващите два гейма и се стигна до 5:0. Тогава тенисистката от Беларус успя да се върне в сета. Тя спаси два мачбола и направи серия от четири поредни гейма. В крайна сметка обаче Виктория успя да затвори сета и мача.