България остана в елита на Световната лига след драма срещу Австралия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България успяха да запазят мястото си в елитната първа дивизия на Световната лига. Момчетата на селекционера Пламен Константинов надделяха много драматично и трудно над Австралия с 3:2 (25:20, 21:25, 25:18, 23:25, 16:14) в последния директен и решаващ мач от турнира в Група Н от първа дивизия на Световната лига, игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала "Конвеншън Сентър Арена" в спортния комплекс "Кей Бейли Хътчинсън" в Далас (САЩ).
България победи Австралия и запази мястото си в Световната лига
Така "трикольорите" завършиха на предпоследното 11-о място в крайното общо класиране на цялата дивизия с 1 победа, 8 загуби и 2 точки, с което запази мястото си в елита на Световната лига и през следващата година. Австралия пък приключи на последното 12-о място без нито една победа, 9 загуби от 9 мача и само една единствена спечелена точка, с което изпадат и през 2017 година ще играят във втората дивизия на най-комерсиалния волейболен турнир.

Първият гейм на решаващата среща започна по-добре за "кенгурата", които поведоха с 2:0 след две поредни атаки на Пол Керъл. Последва равенство при 3:3 след атака през центъра на Красимир Георгиев и силен ас на Цветан Соколов. "Трикольорите" дори дръпнаха с 8:5 след ас на капитана Виктор Йосифов, грешка на Бо Грейъм и мощна контра на Цецо Соколов. Въпреки усилията на австралийците, България задържа преднината си до 13:10 след две отлични блокади на Йосифов и Соколов. Разликата леко нарасна до 16:11 след ас на Тодор Скримов и контра блок-аут на Николай Пенчев. Последва нов ас на Скримов и 17:11. Постепенно Австралия намали до 19:16 след атака на резервата Травис Пейсиър, грешка на българския разпределител Георги Сеганов и блокада на Джейкъб Гаймър. След тайм-аута за Пламен Константинов, България запази преднината си до 23:19 след силен блок-аут на Скримов и нов ас на Цецо Соколов, след което спокойно взе гейма с 25:20 след мощна атака на Соколов и пореден ас на Скримов.
Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което Австралия дръпна със 7:5 след силна атака на Пол Керъл и контра блок-аут на Самюъл Уолкър и с 8:6 след атака през център на Джейкъб Гаймър. Разликата леко нарасна до 11:8 след страхотна блокада на Джорджън Ричърдс. "Кенгурата" поведоха с 14:10 след силна атака на разпределителя си Григорий Сукочев, което накара Пламен Константинов да поиска тайм-аут. Независимо от това, второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за Австралия след атака-пайп на Ричърдс. Постепенно "трикольорите" намалиха до 18:16 след мощна атака от втора линия на Цецо Соколов и аут на Керъл. България дори успя да изравни при 18:18 след блок-аут на влезлия като резерва Мирослав Градинаров и контра на Ники Пенчев. Австралийците обаче веднага си върнаха преднината при 21:18 след блок-аут на Ричърдс, грешка на Тодор Скримов и ас на Керъл. Резултатът стана 23:18 след поредна атака на Ричърдс и нов ас на Керъл, след което Австралия затвори гейма в своя полза при 25:21 след грешка от сервис на българския разпределител Георги Сеганов и изравни на 1:1.

В началото на третия гейм България поведе с 3:1 след силна атака от втора линия на Цецо Соколов и отлична единична блокада на разпределителя Георги Сеганов. Последва равенство при 4:4 след грешка от сервис на Сеганов и контра през центъра на Джейкъб Гаймър. Играта продължи точка за точка до 8:7 за "лъвовете" след нова атака на Соколов. Последва силен ас на Тодор Скримов и 9:7. Разликата нарасна до 11:8 след атака на Виктор Йосифов и аут на Самюъл Уолкър. Преднината на "трикольорите" стана 16:10 след силна контраатака-пайп и ас на Ники Пенчев и контра на Цецо Соколов. Предимството на българите стана 18:11 след една малко късметлийска топка отскочила от ръцете на Ники Пенчев, която падна в полето на Австралия. България увеличи разликата до 21:13 след страхотна блокада на Йосифов, след което спокойно спечели гейма с убедителното 25:18 след сервис в аут на Гаймър.
Четвъртата част стартира равностойно до 4:4, след което "кенгурата" поведоха с 6:4 след блокада на Травис Пейсиър и ас на Джорджън Ричърдс. Последваха блокада и пусната топка на българския плеймейкър Георги Сеганов и блок на Краси Георгиев и обрат до 7:6 за "трикольорите". Две блокади на Пейсиър и Джейкъб Гаймър и 8:7 за Австралия. Нов обрат и 10:8 за България след сервис в аут на Пейсър и аут на Самюъл Уолкър и отлична блокада на Краси Георгиев. Разликата нарасна до 12:9 след мощна и бърза контра през центъра на Краси Георгиев. Играта продължи точка за точка до 16:13 за България след сервис в аут на Ричърдс. Преднината на "трикольорите" стана 20:16 след ас тип "чекмедже" на влезлия за изпълнение на сервис Бранимир Грозданов. Австралия стопи изоставането си до 21:20 след успешни атаки на Пол Керъл и Ричърдс и блокада на Пейсиър, а след това дори изравни при 22:22 след атака в аут на Цецо Соколов. Австралийците стигнаха до геймбол при 24:22 след нов аут на Соколов и контра през центъра на Пейсиър, след което спечелиха гейма с 25:23 след поредна силна атака на Керъл, с което вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм също започна равностойно до размяната на полетата, която дойде при минимална преднина за Австралия - 8:7 след атака-пайп на Джорджън Ричърдс. Последваха силна атака на Цецо Соколов и контра-пайп на Тодор Скримов и 9:8 за България. "Кенгурата" веднага си върнаха преднината при 10:9 след грешка от сервис на Скримов и блокада на Травис Пейсиър. Равностойната игра продължи до 12:12, след което последва ас на Ники Пенчев и 13:12 за "лъвовете". Двата отбора се "захапаха" в резултата до 14:14, след което България измъкна тайбрека с 16:14 след сервис в аут на австралийския разпределител Григорий Сукочев и контра на Скримов, с което спечели мача с 3:2 и запази мястото си в първа дивизия на Световната лига.
Най-полезни за българския тим станаха Тодор Скримов (5 аса!!!, 1 блок, 46% ефективност в атака и 59% перфектно посрещане) и Цветан Соколов (1 блок, 2 аса и 50% ефективност в атака) с по 23 точки за ценната победа. Над всички за "кенгурата" бе Пол Керъл, който заби страхотните 31 точки (1 блок, 2 аса и 55% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

БЪЛГАРИЯ - АВСТРАЛИЯ 3:2 (25:20, 21:25, 25:18, 23:25, 16:14)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 3, Цветан Соколов 23, Тодор Скримов 23, Николай Пенчев 14, Виктор Йосифов 10, Красимир Георгиев 7 - Владислав Иванов-либеро (Розалин Пенчев, Мирослав Градинаров 1, Любомир Агонцев, Бранимир Грозданов 1, Методи Ананиев)
Старши-треньор: Пламен Константинов
АВСТРАЛИЯ: Харисън Пийкок, Пол Керъл 31, Нейтън Робъртс 3, Джорджън Ричърдс 20, Джейкъб Гаймър 8, Бо Грейъм - Люк Пери-либеро (Григорий Сукочев 3, Травис Пейсиър 9, Самюъл Уолкър 2, Макс Стейпълс 1, Алекзандър Уилямс 2)
Старши-треньор: Роберто Сантили.