България с ново 1:3 в Световната лига - този път от САЩ (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България записаха 7-а поредна загуба в Световната лига. Воденият от селекционера Пламен Константинов тим отстъпи на домакините от САЩ с 1:3 (25:23, 21:25, 25:27, 21:25) в първия си мач от турнира в Група Н от първа дивизия на Световната лига, игран тази нощ пред над 7000 зрители в зала "Конвеншън Сентър Арена" в спортния комплекс "Кей Бейли Хътчинсън" в Далас. В залата имаше и сериозно българско присъствие по трибуните.
САЩ - България 3:1
Така българите продължават да са на предпоследното 11-о място във временното общо класиране на цялата дивизия без победа и без спечелена точка до момента, но с по-добри показатели от последния отбор в таблицата Австралия. САЩ пък са 3-и с 6 победи, 1 загуба и 17 точки, с което си подпечатаха визите за финалите на Световната лига в Краков (Полша). Във втората си среща на турнира в Далас България ще играе срещу олимпийския шампион Русия, който по-рано разгроми "кенгурата" с 3:0. Двубоят е утре (3 юли) от 01,30 часа българско време през нощта, а след това от 03,30 часа САЩ ще излезе срещу Австралия.
Първият гейм на срещата започна по-добре за домакините от САЩ, които поведоха с 3:0 след атака в аут на Розалин Пенчев, блокада на капитана Дейвид Лий и бъркана топка на българския разпределител Георги Сеганов. САЩ запазиха преднината си до 8:6 след блок-аут от втора линия на Томас Джаешке. Разликата леко нарасна до 11:8 след контра блок-аут на Тейлър Сандър. Преднината на американците стана 14:10 след страхотен блок на Лий, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за САЩ след нова атака на Джаешке. Постепенно "трикольорите" успяха да изравнят при 19:19 след атака на Николай Пенчев последвана от контра блок-аут на Цветан Соколов и блокада на Красимир Георгиев. Двата тима продължиха да играят равностойно до 22:22, след което "лъвовете" стигнаха до геймбол при 24:22 след блок-аут на Цецо Соколов и грешка в атака на Джаешке. В крайна сметка България взе гейма с 25:23 след грешка от сервис на Матю Андерсън.
Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което България поведе с 5:3 след технично пускане на Краси Георгиев и аут на Матю Андерсън. Последваха грешка от сервис на Розалин Пенчев и пускане на Тейлър Сандър и 5:5. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за "лъвовете" - 8:7 след сервис в аут на Андерсън. Равностойната игра между двата отбора продължи до 14:14, след което САЩ дръпна с 16:14 след контра на Томас Джаешке и силен ас на Андерсън. Последва тройна блокада на американците - 17:14 и тайм-аут за Пламен Константинов. Българите намалиха до 17:16 след силна атака и отличен блок на Цецо Соколов. За пореден път играта продължи точка за точка до 21:20, след което последваха атака през центъра на Дейвид Лий и блокада на влезлия като резерва ветеран Уилям Приди - 23:20 и второ прекъсване за Пламен Константинов. САЩ без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:21 след атака на Дейвид Смит и изравниха на 1:1.
Третият гейм стартира страхотно за "трикольорите", които поведоха с 4:1 след технична атака на Розалин Пенчев, контра на брат му Ники Пенчев и аут на Тейлър Сандър. Разликата нарасна до 7:2 след мощна атака на Розалин Пенчев и контраатака-пайп на Ники Пенчев и с 8:3 след страхотно нападение през центъра на Краси Георгиев. Постепенно американците стопиха изоставането си до 14:13 след грешка от сервис на българите последвана от страхотен единичен блок и контра блок-аут на Уилям Приди. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за България след блок-аут на Розалин Пенчев. Последва равенство при 17:17 след силна атака през центъра на Дейвид Смит и грешка на България. Равенството се запази до 20:20, след което домакините успяха да дръпнат с 22:20. България стигна до равенство при 24:24 след отлична блокада на Виктор Йосифов и контра на Цецо Соколов. В крайна сметка САЩ измъкна гейма с 27:25 след грешка от сервис на Йосифов и технично пускане на разпределителя Мика Кристенсън и поведоха с 2:1.
България поведе и в четвъртата част с 5:1 след атака на Краси Георгиев, контри на Розалин Пенчев и Цецо Соколов и аут на Дейвид Лий. Въпреки тайм-аута за Джон Спероу, техническата пауза дойде при 8:3 за "лъвовете" след пусната топка на разпределителя Георги Сеганов. Последваха блок-аут на Розалин Пенчев и блокада на Виктор Йосифов и 10:3. САЩ намали до 10:6 след ас на Тейлър Сандър и блокада на Матю Андерсън, а след това до 12:10 след грешка от сервис на Сеганов последвана от контраатака-пайп на Сандър и нов блок на Уилям Приди. България си върна две точки за 14:10 след атака през центъра на Краси Георгиев и аут на Андерсън. Постепенно американците стигнаха до равенство при 15:15 след пусната топка на Мика Кристенсън и бъркана топка на Йосифов. Все пак техническото прекъсване дойде при 16:15 за "трикольорите" след блок-аут на Цецо Соколов. Двата тима продължиха равностойно до 18:18, след което домакините дръпнаха с 21:18 след успешни атаки на Приди и Андерсън и аут на Розалин Пенчев. Независимо от тайм-аута за Пламен Константинов, САЩ спечели с 25:21 след атака на разпределителя Мика Кристенсън, а с това и мача с 3:1.
Пореден силен мач за българския тим изигра Цветан Соколов, който заби 24 точки (2 блока, 1 ас и 53% ефективност в атака). Розалин Пенчев завърши с 14 точки (42% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За домакините от САЩ Тейлър Сандър (2 блока, 1 ас, 57% ефективност в атака и 95% перфектно посрещане) и Матю Андерсън (2 блока, 1 ас и 41% ефективност в атака) реализираха 16 и 15 точки за победата.
САЩ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (23:25, 25:21, 27:25, 25:21)
САЩ: Мика Кристенсън 5, Матю Андерсън 15, Тейлър Сандър 16, Томас Джаешке 4, Дейвид Лий 13, Дейвид Смит 10 - Ерик Шоджи-либеро (Уилям Приди 8)
Старши-треньор: Джон Спероу
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Цветан Соколов 24, Розалин Пенчев 14, Николай Пенчев 11, Виктор Йосифов 3, Красимир Георгиев 5 - Владислав Иванов-либеро (Тодор Скримов, Методи Ананиев, Любомир Агонцев, Бранимир Грозданов, Мартин Божилов-либеро)
Старши-треньор: Пламен Константинов.

ГАЛЕРИЯ от мача САЩ - БЪЛГАРИЯ 3:1 - ТУК!!!